Jednou vetou

Maďarská vláda nezmení svoj postoj k Stredoeurópskej univerzite

Maďarský premiér Viktor Orbán a predseda maďarskej vládnej strany Fidesz

foto: TASR/AP

Maďarská vláda nemení svoj postoj k Stredoeurópskej univerzite (CEU), a kvôli nej nebude upravovať platné zákony, vyhlásil v stredu v rozhovore pre agentúru Reuters hovorca vlády Zoltán Kovács.

Podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság hovorca, ktorý sám študoval na CEU, ale v konečnom dôsledku nedementoval predchádzajúce vyjadrenie vlády.

Maďarský minister vnútra Pintér pozval do Budapešti Salviniho

Štátny tajomník úradu vlády Balázs Orbán v utorok označil prípadnú účasť Bavorska na financovaní CEU za krok posilnenia dôvery, pre ktorý je maďarská vláda ochotná v prípade CEU prehodnotiť možnosti vydávania diplomov uznávaných v USA, Nemecku i Maďarsku.

Rektor CEU Michael Ignatieff v utorok povedal, že CEU má záujem zostať aj naďalej v Budapešti.

Predseda frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente (EP) a líder EPP v blížiacich sa voľbách do EP Manfred Weber v polovici marca oznámil, že Bavorsko by sa chcelo podieľať na financovaní fungovania niekoľkých katedier CEU v Budapešti.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán 20. marca ubezpečil listom bavorskú vládu, že jeho kabinet nebude namietať proti spolupráci Mníchovskej technickej univerzity s CEU.

Rakúsky kancelár Kurz zablahoželal Netanjahuovi k výsledku volieb

Premiér poslal tento list deň pred bruselským zasadnutím EPP, ktorá napokon rozhodla o pozastavení členstva Fideszu vo svojich radoch.

Jedným z dôvodov tohto kroku bola aj skutočnosť, že maďarská vláda sa snažila znemožniť fungovanie CEU, ktorú založil americký finančník George Soros.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia