Jednou vetou

Maďarskí odborári začali protestovať proti návrhu novely zákonníka práce

Ilsutračné foto

foto: Pixabay.com

Odborársky zväz maďarských železiarov Vasas v piatok blokoval dopravu jedného jazdného pruhu v západomaďarskom meste Veszprém, 120 kilometrov juhozápadne od Budapešti. Príčinou prvého zo série avizovaných protestov v Maďarsku je podľa odborárskeho servera Szakszevezetek.hu návrh novely zákonníka práce.

Odborári Vasasu na Facebooku uviedli, že v prípade, že vláda neustúpi, po piatkovom krátkom proteste budú na budúci týždeň nasledovať ďalšie a vážnejšie blokovania ciest v Pécsi a v Győri.

Výbor pre rozvoj podnikania maďarského parlamentu pripravil vo štvrtok niektoré úpravy navrhovanej novely zákonníka práce, avšak odborári ich označili za drobné a avizovanú celoštátnu demonštráciu na sobotu 8. decembra v Budapešti neodvolali.

Hongkonská loď zachránila britskú moreplavkyňu z poškodenej plachetnice

Vláda chce okrem iného novelou presadiť rozšírenie rámca ročných nadčasov z terajších 250 na 400 hodín. K sobotňajšej demonštrácii zorganizovanej Združením maďarských odborárov (MSZSZ) sa pripojí aj združenie odborárskych zväzov Liga. O prípadnej účasti rozhodovalo ešte vedenie Celoštátnej federácie rád pracujúcich (MOSZ).

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia