Jednou vetou

Maďarskí socialisti: Fidesz stratil schopnosť presadzovať záujmy Maďarska

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Maďarská vládna strana Fidesz prišla o svoju schopnosť presadzovania záujmov, reagoval vo štvrtok predseda opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Bertalan Tóth na rozhodnutie najvyšších politických predstaviteľov Európskej ľudovej strany (EPP) pozastaviť členstvo Fideszu v najväčšej európskej politickej rodine.

Európski ľudovci najmenej na pol roka pozastavili členstvo strany Fidesz

Predseda socialistov zdôraznil, že Fidesz sa v Európskej únii izoloval. „Nenechajme, aby Orbán ohrozil budúcnosť Maďarska. Odteraz musíme záujmy Maďarska obhajovať my, pretože Orbán toho už nie je schopný,“ uviedol Tóth na Facebooku.

Predseda EPP Joseph Daul prostredníctvom Twitteru zverejnil, že za dočasné pozastavenie členstva hlasovalo 190 delegátov a proti boli iba traja.

Súčasťou kompromisného riešenia, s ktorým nakoniec súhlasila aj maďarská vládna strana, je zriadenie trojčlenného monitorovacieho výboru, ktorý zohrá úlohu akejsi vyšetrovacej komisie. Tá by v horizonte šiestich mesiacov mala rozhodnúť o opätovnom obnovení členstva Fideszu v EPP.

Taliansky Senát zamietol návrh na právne konanie voči Salvinimu

Členmi monitorovacieho výboru sú bývalý predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, rakúsky exkancelár Wolfgan Schüssel a bývalý šéf europarlamentu Hans-Gert Pöttering.

Počas obdobia pozastaveného členstva Fidesz nebude mať právo zúčastniť sa na voľbách v štruktúrach EPP, čiže právo voliť a uchádzať sa o pozície v rámci strany.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi