Jednou vetou

Maďarsko čaká od nového prezidenta vyriešenie problémov Maďarov na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

foto: TASR/AP

Maďarské ministerstvo zahraničných vecí od nedávno zvoleného nového prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského očakáva, že sa s ním podarí doriešiť situáciu Maďarov žijúcich v Zakarpatskej oblasti v otázke zákonov, ktoré sa ich negatívne dotýkajú.

Podľa agentúry MTI to v stredu povedal hovorca rezortu diplomacie Tamás Menczer v meste Gárdony v Stoličnobelehradskej župe, kde hlavnou témou tlačovej konferencie bola pomoc deťom ukrajinských rodín postihnutých vojnou na východe Ukrajiny.

V stredu prišlo pri leteckých útokoch v Sýrii o život najmenej desať civilistov

Menczer zdôraznil, že Maďarsko sa vždy snažilo o dobré susedské vzťahy s Ukrajinou, o čom svedčí aj dávnejšia podpora jeho krajiny v euroatlantických integračných snahách Ukrajiny, ale aj humanitárna pomoc tejto ťažko skúšanej krajine vo forme očkovacích látok či chlóru pre zabezpečenie pitnej vody.

Maďarsko podľa slov hovorcu práve preto vnímalo ako nekorektný krok v čase pôsobenia predchádzajúceho prezidenta Petra Porošenka schválenie kontroverzného školského a neskôr aj jazykového zákona, ktorých cieľom bolo potlačenie jazyka národnostných menšín vo všetkých sférach života.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia