Jednou vetou

Maďarsko ďalej vydáva pasy Ukrajincom, ale v pohraničnom meste Kisvárda

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Situácia s vydávaním pasov obyvateľom Zakarpatskej oblasti na západe Ukrajiny sa veľmi nezmenila, Maďarsko len presunulo ich vydávanie do pohraničného mesta Kisvárda, uviedol v pondelok Predseda zakarpatskej oblastnej samosprávy Hennadij Moskal.

Vo vysielaní televízie 112 Ukrajina Moskal uviedol, že „ľudia sadnú na vlak a o sedem minút sú už v Kisvárde,“ kde idú na príslušný úrad a kde im vydajú maďarský pas. Moskal vysvetlil, že ukrajinských občanov k podaniu žiadosti o maďarský pas vedú rôzne dôvody, nielen city k vlasti predkov.

V Donbase zverejnili výsledky volieb, ktoré Kyjev ani Západ neuznávajú

„Mnohí ľudia si hľadajú prácu, iní si ich vybavujú, aby dostali dôchodok, ďalší maďarský pas potrebujú, aby sa mohla spojiť rozdelená rodina. Nie všetci to robia z pocitu vlastenectva,“ uviedol Moskal. Upozornil tiež, že Maďarsko „nemôže prijať všetkých týchto ľudí a robí všetko pre to, aby zostali v Zakarpatsku“.

Ukrajina a Maďarsko v októbri pristúpili k vzájomnému vyhosteniu svojich konzulov. Príčinou tohto kroku bola nespokojnosť Kyjeva s tým, že maďarský konzul v meste Berehovo vydával tamojším ukrajinským občanov z radov maďarskej menšiny maďarské pasy.

Rakúsko chce dať pasy obyvateľom Južného Tirolska. Talianov to provokuje

Napätie vo vzťahoch medzi Maďarskom a Ukrajinou pretrváva už dlhší čas. Vyvolal ho nový ukrajinský zákon o vzdelávaní, ktorý nadobudol platnosť vlani v októbri a vyvolal obavy a protesty nielen v Maďarsku, ale aj v Rumunsku, Rusku a Moldavsku.

Spor sa viedol najmä o článok 7, v ktorom sa píše, že ukrajinský štát bude garantovať vzdelávanie od 5. triedy základnej školy už len v ukrajinčine, teda nie v jazykoch národnostných menšín.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia