Jednou vetou

Maďarsko je v aktuálnom spore s Moskvou na strane Ukrajiny, uviedol Orbán

Maďarský premiér Viktor Orbán, archívne

Foto: TASR/AP

Maďarsko stojí na strane Ukrajiny, povedal v piatok v Prahe maďarský premiér Viktor Orbán. Komentoval tak aktuálne vyhrotené vzťahy medzi Kyjevom a Moskvou, informovala agentúra AP.

„Maďarská pozícia je jasná. Sme proukrajinskou vládou… Zvláštnosť situácie však spočíva v tom, že v Maďarsku je pri moci proukrajinská vláda, zatiaľ čo na Ukrajine je protimaďarská vláda,“ povedal Orbán po stretnutí s českým premiérom Andrejom Babišom.

Orbán v Prahe: Globálny pakt OSN o migrácii je chybným dokumentom

Jeho vyjadrenie prišlo v čase, keď sa Budapešť s Kyjevom sporí ohľadom práv maďarskej menšiny na Ukrajine, priblížila ďalej AP. Maďarský premiér však povedal, že jeho stanovisko, respektíve podpora Ukrajiny v aktuálnom ukrajinsko-ruskom spore, sa napriek tomu meniť nebude.

Práve Orbán je pritom v rámci lídrov EÚ považovaný za politika, ktorý má k najlepší vzťah k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, pripomenula AP.

Moskva neuvalí odvetné opatrenia voči Ukrajine za zakáz vstupu ruským mužom

Napätie medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňovalo, keď Rusko v nedeľu v oblasti Kerčského prielivu zajalo tri lode ukrajinských námorných síl spoločne s 24 členmi ich posádok. Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi oboma krajinami. V reakcii naň schválil ukrajinský parlament vyhlásenie stanného práva v desiatich oblastiach na hraniciach krajiny.

Moskva doposiaľ odoláva výzvam na prepustenie zadržaných Ukrajincov, pričom ruský prezident Vladimir Putin trvá na tom, že ruské sily mali právo lode skonfiškovať. Porošenko sa o zajatých námorníkoch vyjadril ako o „vojnových zajatcoch“ a vyzval Putina, aby ich prepustil. Medzinárodné spoločenstvo by malo podľa neho takéto výzvy podporiť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia