Jednou vetou

Maďarsko nepodporilo uznesenie európsko-africkej konferencie o migrácii

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó

Foto: TASR/AP

Maďarsko nepodpísalo záverečné ustanovenie stredajšej 5. európsko-africkej ministerskej konferencie o migrácii a rozvoji, ktorá sa konala v marockom Marrákeši. Informoval o tom vo štvrtok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Podľa agentúry MTI šéf maďarskej diplomacie vo verejnoprávnej rozhlasovej stanici Kossuth Rádió povedal, že prijatá deklarácia konferencie s účasťou ministrov 31 európskych a 26 afrických štátov hovorí o tom, že migrácia je pozitívny jav, ktorý treba podporovať.

Podotkol, že európske krajiny – okrem Maďarska – podporili postoj afrických krajín, čo je v rozpore s tzv. rabatským procesom. Cieľom tohto procesu – euro-afrického dialógu o migrácii a rozvoji – bolo totiž realizovať rozvojové investície, ktoré by znížili vysťahovalectvo z afrického kontinentu.

Szijjártó citoval slová eurokomisára pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitrisa Avramopulosa, ktorý na konferencii povedal, že migráciu treba podporovať, pretože v Afrike rastie populácia a v Európe klesá.

„Maďarská vláda chce demografické výzvy riešiť podporou rodín a modernizáciou odbornej výchovy i vzdelávania,“ zdôvodnil maďarský minister odmietavý postoj svojej krajiny k migrácii.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia