Jednou vetou

Maďarsko: Poslanci Národného zhromaždenia zložili poslanecký sľub

Maďarský prezident János Áder

Foto: TASR/AP

Poslanci maďarského Národného zhromaždenia zložili v utorok predpoludním pred historickými vlajkami poslanecký sľub. Vznikol tak nový parlament a mandát vlády vzniknutej v roku 2014 zanikol.

aktualizované: 13:40

Prezident János Áder v následnom prejave zdôraznil, že výsledky volieb musí akceptovať každý, pretože to je základným princípom demokracie.

Orbán Áderovi: Dvojtretinovou väčšinou budem slúžiť trom tretinám Maďarov

Legitimita novej vlády, ktorá po voľbách vznikne, je podľa jeho slov nespochybniteľná. Vzhľadom na vysokú volebnú účasť silný mandát vlády i parlamentu uznali aj lídri strán, ktoré sa teraz pripravujú na opozičnú úlohu, dodal.
Áder odporučil poslancom, aby za premiéra zvolili opäť predsedu Fideszu Viktora Orbána.

Lászlóa Kövéra znovuzvolili za predsedu parlamentu

Poslanci maďarského Národného zhromaždenia v utorok v Budapešti znovuzvolili za predsedu parlamentu Lászlóa Kövéra. Rozhodli o tom v tajnom hlasovaní v rámci ustanovujúcej schôdze zákonodarného zboru.

Za jediného kandidáta hlasovalo 143 poslancov, 35 poslancov bolo proti, jeden sa zdržal hlasovania a traja odovzdali neplatné hlasovacie lístky.

Kövér, ktorý je jedným zo zakladajúcich členov Fideszu a na čele parlamentu stojí od roku 2010, po opätovnom zvolení zložil sľub.

Schôdza pokračovala voľbou podpredsedov a ďalších funkcionárov zákonodarného zboru.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia