Jednou vetou

Maďarsko: Protestovať budú už aj na maďarsko-slovenskom hraničnom priechode

Na snímke protivládna demonštrácia na Námestí hrdinov v centre Budapešti v Maďarsku 16. decembra 2018.

foto: TASR/AP

Zablokovaním jazdného pruhu na maďarsko-slovenskom hraničnom priechode Bánréve-Kráľ smerom na Slovensko chcú v pondelok o 14.00 h vyjadriť podporu niekoľko dní trvajúcim protestom v Maďarsku opozičné politické strany, odborári a občianske organizácie. Pre spravodajský server 24.hu to uviedol podpredseda Maďarskej socialistickej strany (MSZP) Imre Komjáthi.

Podľa jeho slov nepôjde o demonštráciu, ale o akt občianskej neposlušnosti, ktorým chcú vyjadriť nespokojnosť s krokmi vlády a podporu demonštrantom protestujúcim od minulého týždňa.

Organizátori zhromaždenia chcú 15-20 vozidlami zablokovať jazdný pruh na výstupe z Maďarska na uvedenom hraničnom priechode v Boršodsko-abovsko-zemplínskej župe.

Požiadavky maďarských demonštrantov verejnoprávna televízia nesplnila

Demonštranti žiadajú zrušenie novely zákonníka práce a nadčasov pre policajtov, nezávislosť justície a zrušenie nového správneho súdu, pristúpenie Maďarska k Európskej prokuratúre (EPPO) a nezávislosť verejnoprávnych médií.

Séria protestov v Budapešti sa začala v stredu po schválení novely zákonníka práce, ktorá podľa jej odporcov znevýhodňuje zamestnancov rozšírením nadčasov na ročných 400 hodín z terajších 250. Na štvrtú protivládnu demonštráciu, ktorá sa konala v nedeľu, prišlo vyše 10.000 Maďarov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia