Jednou vetou

Maďarsko vláda chce zákon proti Sorosovi schváliť pred prázdninami

Americký miliardár a filantrop George Soros.

Foto: archívne, TASR/AP

Maďarská vláda ráta s tým, že Národné zhromaždenie ešte pred letnými prázdninami schváli balík zákonov nazvaných "Zastavme Sorosa" a novelu ústavy súvisiacu s migračnými výzvami.

Podľa agentúry MTI to povedal vo štvrtok v maďarskej verejnoprávnej televízii M1 štátny tajomník úradu vlády Bence Tuzson.

Parlament by mal opäť prerokovať návrh novely ústavy z roku 2016, ktorý predložil predseda vlády Viktor Orbán a ktorý vtedy odmietla opozičná strana Jobbik. Cieľom novely je zakotviť do základného zákona zákaz usídlenia cudzieho obyvateľstva v Maďarsku.

Heti Világgazdaság: Orbán klame o kresťanskej demokracii

Vláda avizovala, že návrh balíkov zákonov vládneho bloku Fidesz-Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva, tzv. zákon „Zastavme Sorosa“, ktorý už je v parlamente, chce ešte pred schválením rozšíriť.

Poslanci parlamentu 20. marca otvorili všeobecnú rozpravu k uvedenému návrhu. Hlasovanie o ňom ale odložili na obdobie po parlamentných voľbách, ktoré sa konali 8. apríla.

Balík pozostáva z návrhov troch zákonov. Prvý sa týka povoľovania činnosti organizácií, ktoré podporujú migráciu. Druhý rieši poplatky za zahraničné financovanie prisťahovalectva, pričom poplatok dosahuje v návrhu výšku 25 percent z financovanej sumy. Podľa tretieho návrhu zákona môžu byť vyhostené osoby, ktoré narúšajú národno-bezpečnostné záujmy Maďarska a ohrozujú verejný poriadok.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia