Jednou vetou

Maďarsko zamietlo žiadosť Severného Macedónska o vydanie expremiéra Gruevského

Nikola Gruevski

foto: TASR/AP

Maďarský súd zamietol vo štvrtok žiadosť Severného Macedónska o vydanie bývalého premiéra Nikolu Gruevského, ktorý je obvinený zo zneužitia verejných financií, pričom je už odsúdený za pridelenie luxusného vozidla mercedes samému sebe. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

„Podmienky vydania, po preskúmaní medzinárodného zatykača a žiadosti Severného Macedónska o extradíciu, neboli splnené,“ uviedla sudkyňa Éva Várhegyiová po krátkom pojednávaní za zatvorenými dverami v Budapešti. Gruevskému (48) umožnili slobodne odísť zo súdnej siene, v bejzbalovej šiltovke a so slnečnými okuliarmi.

Maďarsko blokuje zverejnenie správy Rady Európy o stave korupcie

Expremiér ušiel z Macedónska (dnes Severné Macedónsko) do Maďarska vlani v novembri cez Albánsko, Čiernu Horu a Srbska po tom, čo ho vo vlasti odsúdili na dva roky väzenia za využívanie obrneného mercedesu macedónskej vlády v hodnote 600.000 eur na súkromné cesty.

Po Gruevského úteku tím špeciálnej prokuratúry, vymenovaný s cieľom vyšetriť údajné zločiny spáchané Gruevského vládou, dodal k obvineniu proti expremiérovi ešte dve nové. Obvinili ho z „ilegálneho financovania“ jeho strany VMRO-DPMNE a z protizákonnej výstavby jej sídla.

Gruevski bol premiérom Macedónska v roku 2006-2016 a je priateľom maďarského premiéra Viktora Orbána. Po úteku do Maďarska tam požiadal o politický azyl, ktorý aj dostal.

Francúza odsúdili na päť rokov za megalúpež diamantov v Bruseli

Pád tohto politika nastal po tom, ako sa objavili dôkazy o rozsiahlom systéme odpočúvania, nariadeného jeho vládou.

Expremiér vo februári vyhlásil, že po „bláznivom rozsudku bez právneho základu“ najskôr chcel nastúpiť na výkon trestu, ale nakoniec z Macedónska ušiel, lebo sa dozvedel, že „niekto plánuje vo väzení jeho likvidáciu“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia