Jednou vetou

Maďarský europoslanec: Fidesz podpíše deklaráciu o hodnotách EPP

Maďarský premiér a predseda vládnej strany Fidesz Viktor Orbán

foto: TASR/AP

Maďarská vládna strana Fidesz podpíše deklaráciu o hodnotách Európskej ľudovej strany (EPP/EĽS), ktorú pripravujú politici stredopravých strán združených v EPP na dvojdňovom zjazde v Helsinkách.

Podľa internetového vydania týždenníka Heti Világgazdaság to v stredu vyhlásil v Helsinkách poslanec Európskeho parlamentu za Fidesz Tamás Deutsch.

Deklarácia istým spôsobom núti maďarského premiéra Viktora Orbána a jeho stranu Fidesz, aby sa priklonili k hodnotám celoeurópskej strany.

Do nevadskej snemovne zvolili mŕtveho kandidáta, majiteľa nevestincov

Podľa servera Fidesz v EPP vyhral bitku, pretože sa už teraz nemusí obávať vylúčenia spomedzi európskych ľudovcov.

Europoslanec Fideszu dodal, že je to Orbánovo víťazstvo, pretože v uplynulých rokoch sa v boji proti liberalizmu posunul od vyzdvihovania neliberálnej demokracie k budovaniu kresťanskej demokracie.

Deklaráciu označil za ústretovú voči Fideszu, pretože z nej poslanci ľudovcov vynechali pojem „liberálna demokracia“, pričom dokument podľa pôvodných zámerov mal predsedu maďarskej vlády vrátiť späť k liberálnej demokracii.

Takmer dve tretiny oslovených je i za Merkelovej odchod z čela vlády

Obaja kandidáti na post volebného lídra EPP v budúcoročných eurovoľbách sa prikláňajú k tejto deklarácii.

Fínsky expremiér Alex Stubb v stredu pohrozil možným vylúčením Fideszu z EPP, ak nedodrží hodnoty strany, a Manfred Weber, ktorý šéfuje frakcii EPP v europarlamente, už dávnejšie naznačil, že nemožno spochybňovať hodnoty, na ktorých je založená EPP, strana, ktorá vymyslela „európsky sen“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia