Maďarský parlament schválil uznesenie proti rozhodnutiu Európskeho parlamentu k migrácii

Maďarský parlament

Foto: TASR/AP

Maďarský parlament schválil v utorok uznesenie, ktorým zákonodarný zbor odsúdil rozhodnutie Európskeho parlamentu (EP) o reforme azylového systému. Informovala o tom agentúra MTI.

Za návrh hlasovalo 143 poslancov vládneho bloku Fidesz – Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP) a ultrapravicovej opozičnej strany Jobbik. Proti hlasovali traja nezávislí poslanci.

Rozhodnutie EP interpretoval Fidesz ako „realizáciu migračného plánu amerického finančníka Georgea Sorosa“. Europoslanci 16. novembra schválili mandát pre rokovací tím Európskeho parlamentu na začatie rokovaní s ministrami členských štátov o reforme dublinských pravidiel a spravodlivom rozdelení žiadateľov o azyl medzi členské štáty.

Tento mandát sa podarilo schváliť aj napriek odmietavému postoju mnohých poslancov z krajín strednej a východnej Európy vrátane Slovenska.

Parlament uznesením deklaroval, že Maďarsko je pobúrené návrhom povinne prijímať a rozdeľovať prisťahovalcov, pretože to by spôsobilo škody európskym národom. V Európe by tak došlo k nezvratnému procesu zmeny jej budúcnosti a kultúry a Maďarsko takýto návrh odmieta.

V zmysle rozhodnutia zákonodarného zboru Maďarsko ďalej odmieta, aby Európska únia odovzdala právomoci Sorosovým organizáciám na „dovoz a rozdeľovanie“ prisťahovalcov. Maďarsko od EÚ očakáva, že Únia si bude ctiť suverenitu Maďarska a vôľu jeho občanov vyjadrenú v ľudovom hlasovaní.

Parlament v prijatom uznesení vyzval vládu, aby nepodľahla byrokratickému tlaku Bruselu, aby ochránila práva krajiny a aby priebežne informovala občanov Maďarska o stave realizovania „Sorosovho migračného plánu“, ako aj o príslušných opatreniach vlády.

Môže vás zaujímať

Kornijenko: Vytvorenie nového zákona o osobitnom štatúte Donbasu môže trvať rok