Jednou vetou

Maďarský politológ: Nová predsedníčka CDU môže byť silnejšia než Merkelová

Annegret Krampová-Karrenbauerová

foto: TASR/AP

Nová predsedníčka hlavnej nemeckej stredopravej strany CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová môže byť politicky silnejšia než jej predchodkyňa kancelárka Angela Merkelová. Povedal to v pondelok v maďarskej verejnoprávnej televízii M1 politológ Ágoston Sámuel Mráz, výkonný riaditeľ agentúry pre výskum verejnej mienky Nézőpont Intézet.

K tomu však podľa jeho slov Krampová-Karrenbauerová musí vystúpiť z Merkelovej tieňa a v otázke migrácie prezentovať postoj spoločnosti. „Politika Angely Merkelovej bola nepopulárna – nebolo by dobré, keby v nej pokračovala,“ zdôraznil politológ.

Merkelovú na čele CDU nahradí Annegret Krampová-Karrenbauerová

„Ak nová predsedníčka nepokročí v zjednocovaní strany, tak CDU môže stratiť náskok získaný v uplynulých rokoch v tom, že táto skutočne ľudová strana dokázala premosťovať rozdiely vo vierovyznaní, v geografii či spoločenských postaveniach,“ myslí si Mráz. Podľa neho šanca na zjednotenie strany existuje, pretože existujú kroky, ktoré k tomu smerujú.

Krampovú-Karrenbauerovú (56), Merkelovej spojenkyňu a političku blízku aj centristickým postojom, zvolili za predsedníčku Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v piatok minulý týždeň.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia