Jednou vetou

Maďarský politológ: Pred voľbami vládne v radoch opozície chaos

Maďarský parlament

Foto: TASR/AP

Maďarský politológ Dániel Deák je presvedčený, že necelé tri týždne pred parlamentnými voľbami v Maďarsku vládne v radoch tamojších opozičných strán mimoriadny chaos. Uviedol to v stredu vo verejnoprávnej televízii M1.

Podľa jeho názoru opozičným stranám neprospieva vzájomné zomknutie, a dokonca ani diskusia o vzájomnej spolupráci, čo sa odráža na ich klesajúcich preferenciách.

Z opozičných strán je na tom podľa Deáka najhoršie Maďarská socialistická strana (MSZP), pretože stratila svoju dominantnú úlohu. „Má rovnakú podporu voličov ako Demokratická koalícia (DK) a ochranárska strana Politika môže byť iná (LMP), preto majú socialisti najväčší záujem na zomknutí,“ povedal.

Pripomenul tiež, že LMP sa v roku 2014 dostala do parlamentu, a koncom vlaňajšieho roka sa jej podpora priblížila až k desiatim percentám. Podľa jeho názoru LMP získala voličov preto, že trvala na svojej nezávislosti.

Počas uplynulého víkendu sa pokúsili dosiahnuť dohodu o spolupráci blok MSZP-Dialóg (Párbeszéd)-DK a strany LMP, Spolu (Együtt) a ultrapravicový Jobbik, avšak rokovania napokon vyústili do vzájomných útokov. Podľa politológa z toho vyplýva, že opozičné strany sa do volieb takmer isto nedohodnú na zomknutí proti vládnej strane Fidesz premiéra Viktora Orbána.

Môže vás zaujímať

Britskí vedci otestujú vakcínu proti koronavírusu na stovkách ľudí