Jednou vetou

Madrid aktivoval zákaz znečisťujúcich áut

Ilustračné foto

pixabay.com

Madrid uviedol do platnosti nariadenie proti znečisťovaniu ovzdušia, ktoré podstatne obmedzuje vstup súkromných vozidiel do centra španielskeho hlavného mesta a zároveň úplne zakazuje najviac znečisťujúce autá. Informovala o tom v piatok tlačová agentúra AP.

Plán, o ktorom sa viedli veľké diskusie, zavádza v jadre Madridu 472-hektárovú nízkoemisnú zónu. Cieľom je vyčistiť ovzdušie ulíc od nezdravých výfukových plynov.

Benzínové autá vyrobené pred rokom 2000 a dieselové autá registrované pred rokom 2006 sú zo zóny vykázané, inak im hrozí pokuta 90 eur. Výnimku tvoria iba autobusy verejnej dopravy, taxíky, vozidlá obyvateľov, niektoré profesionálne vozidlá a ďalšie. Vstup majú povolený elektrické autá s nulovým vypúšťaním emisií.

Turecká rozviedka stupňuje svoje aktivity v Nemecku

Niektorí miestni politici tvrdia, že plán bude mať mizivý účinok na kvalitu ovzdušia a že je to len propagačný ťah madridskej starostky Manuely Carmenovej na získanie sympatií verejnosti. Ľavičiarka a bývalá sudkyňa Carmenová v piatok vyhlásila, že tí, čo sa stavajú proti zmenám, si na obmedzenia zvyknú a budú viac využívať verejnú dopravu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia