Jednou vetou

Maduro obvinil USA zo žoldierskeho sprisahania voči nemu

Prezident Nicolás Maduro

foto: TASR/AP

Venezuelský prezident Nicolás Maduro obvinil v sobotu Spojené štáty z využitia zmrazených peňažných prostriedkov Venezuely na financovanie žoldnierov, ktorí ho majú zabiť v rámci "sprisahania" riadeného opozičným lídrom Juanom Guaidóom. Informovala o tom agentúra AFP.

„Zmarili sme tento plán osobne organizovaný diabolskou bábkou s cieľom zabiť ma,“ povedal Maduro tisícom svojich priaznivcov v Caracase s odkazom na Guaidóa, ktorého ako dočasného prezidenta Venezuely uznalo viac ako 50 krajín.

Obvinil tiež Kolumbiu z účasti na tomto pláne a uviedol, že zatkli neidentifikovaného kolumbijského polovojenského šéfa, ktorý „podáva svedeckú výpoveď“.

Minister informácií Jorge Rodríguez v štátnej televízii povedal, že „najatí vrahovia“ zo Salvádora, Guatemaly a Hondurasu boli naverbovaní za „veľké sumy peňazí“ a vyslaní do Kolumbie pred misiami do Venezuely, kde mali vykonať „cielené vraždy“ a „sabotáž“.

Venezuela: Zadržali blízkeho spolupracovníka opozičného vodcu Guaidóa

Rodríguez obvinil Guaidóovho šéfa kancelárie Roberta Marrera, že dostal peniaze z USA a je hlavným organizátorom údajnej operácie.

Marrera, 49-ročného právnika, zatkli venezuelské úrady počas razie v noci na štvrtok v jeho dome v Caracase. USA, Európska únia a niektoré latinskoamerické krajiny vzápätí vyzvali na jeho prepustenie.

Minister vnútra Néstor Reverol povedal, že Marrero viedol „teroristickú bunku“ a našli u neho „skrýšu zbraní a peňazí v cudzej mene“.

Venezuelská vláda potvrdila zatknutie Marrera

Minister informácií Rodríguez zverejnil nahrávky, ktoré sú podľa neho rozhovormi Marrera s Guaidóom cez aplikáciu WhatsApp a majú v nich diskutovať o využití venezuelských peňazí zablokovaných americkými sankciami na financovanie ozbrojených skupín s podporou kolumbijského prezidenta Ivána Duqueho.

Tieto obvinenia krátko potom zopakoval Maduro na zhromaždení svojich prívržencov. Podľa jeho vlády sa Spojené štáty zmocnili venezuelských aktív v hodnote 30 miliárd dolárov (26,5 mld. eur) vrátane peňazí na bankových účtoch.

Spojené štáty opakovane varovali Madurovu vládu, aby nezatkla Guaidóa alebo jeho blízkych spolupracovníkov, pretože by čelila nešpecifikovaným dôsledkom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia