Maduro oslavoval výročie sporných volieb

Nicolás Maduro

Foto: TASR/AP

Venezuelský prezident Nicolás Maduro oslávil v pondelok výročie svojho sporného opätovného zvolenia do funkcie, ktoré kritici považujú za zmanipulované. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

„Ďakujem Venezuelčanom za ich odolnosť, lojálnosť a rozhodnú podporu mojej vlády počas tohto roka, v ktorom sme boli vystavení náročným skúškam, útokom a imperiálnym blokádam,“ napísal Maduro na Twitteri po zhromaždení svojich stúpencov v metropole Caracas.

Maduro okrem toho znova vyzval opozíciou kontrolované Národné zhromaždenie, ktorého predseda Juan Guaidó sa v januári vyhlásil za dočasného prezidenta, na predčasné parlamentné voľby s cieľom „ukázať, kto má podporu ľudí“.

Maduro nariadil znovuotvorenie hraníc s Brazíliou a ostrovom Aruba

„Dňa 20. mája 2018 sme ukázali, že neveríme na frašky. Svet hovorí jasne: uzurpácia znamená deštrukciu a my odmietame krádež zvrchovanosti ľudu,“ reagoval Guaidó. „Nová fraška by len zhoršila našu krízu. Len ukončenie uzurpácie a transparentné rozhodovanie môže znamenať slobodné voľby,“ dodal v tvíte.

Maduro vo svojom prejave tiež spomenul, že prieskumné rozhovory zástupcov jeho vlády a opozície, sprostredkované Nórskom, boli „veľmi pozitívne“. „Verím v slová ako v prostriedok prekonania našich rozporov, ale pripravujem našich ľudí aj na obranu našej vlasti,“ povedal davu.

Nórsko potvrdilo, že sa snaží o dialóg venezuelských táborov; Maduro je vďačný

Maduro zvíťazil vo voľbách pred rokom so ziskom 68 percent, hlasovanie však vtedy bojkotovala väčšina venezuelskej opozície. V juhoamerickej Venezuele panuje vážna ekonomická i politická kríza a viac než tri milióny jej obyvateľov odišli do zahraničia.

Desiatky krajín vrátane USA uznali vyhlásenie Guaidóa o tom, že je ako predseda zvoleného parlamentu dočasným prezidentom, pretože opätovné zvolenie Madura nebolo zákonné. Opozičnému lídrovi sa však napriek posilneným snahám nepodarilo zosadiť Madura, ktorého podporujú hlavní veritelia Venezuely – Čína a Rusko – i silná armáda.

Môže vás zaujímať

Ďalší postrelený bol prepustený z nemocnice v Ostrave, na účte je už 1,4 mil. Kč