Jednou vetou

Maduro potvrdil Padrina vo funkcii ministra obrany

Prezident Nicolás Maduro

foto: TASR

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v nedeľu oznámil, že ponechá ministra obrany Vladimira Padrina vo funkcii. Urobil tak po niekoľkých mesiacoch dohadov o výmene najvyšších vojenských predstaviteľov po neúspešnom pokuse o povstanie z apríla, informovala agentúra Reuters.

Vláda Spojených štátov označila koncom apríla Padrina za jedného z popredných činiteľov, ktorí sa zúčastňovali na rokovaniach s opozičným lídrom Juanom Guaidóom o vytvorení prechodnej vlády.

USA uvalili sankcie voči synovi venezuelského prezidenta Madura

Padrino odvtedy verejne vyhlasoval lojálnosť Madurovi – spolu s väčšinou predstaviteľov ozbrojených síl, ktoré sú považované za hlavný dôvod, prečo sa Maduro udržal pri moci napriek ekonomickému úpadku krajiny.

„Rozhodol som sa potvrdiť… Vladimira Padrina ako ministra, aby mohol naďalej žiariť svojou povahou, svojou inteligenciou, svojím vojenským vodcovstvom,“ povedal Maduro počas vojenskej ceremónie vysielanej v štátnej televízii.

Guaidó nateraz vylúčil rokovania opozície s Madurovou vládou

Ministerstvo financií USA v roku 2018 uvalilo sankcie na Padrina za to, že pomáha Madurovi držať sa pri moci kontrolou nad armádou.

Päťročné pôsobenie Padrina na poste ministra obrany je neobvykle dlhé, keďže väčšina jeho predchodcov z uplynulého desaťročia nezotrvala vo funkcii viac než jeden rok, približuje Reuters.

Venezuelský Deň nezávislosti využili politickí súperi na vlastné zhromaždenia

Vojenskí experti uvádzajú, že Padrino už prekročil termín svojho odchodu do výslužby, dodávajú však, že je vnímaný ako jeden z mála predstaviteľov schopných zachovať v radoch armády súdržnosť.

Agentúra Reuters pri svojom skúmaní venezuelských ozbrojených síl dospela k záveru, že dve desaťročia reforiem zosnulého lídra Huga Cháveza viedli k nejasnej veliacej štruktúre, nadbytku vysokých dôstojníkov či rozšírenému využívaniu vojakov ako zdroja lacnej pracovnej sily pre miestnych politikov.

Môže vás zaujímať

Nešťastie v Nórsku. Turistov zasypala lavína