Maduro vs. Guaidó: Kvôli tomuto sa nám Venezuela rozpadá pred očami

Juan Guaidó a Nicolás Maduro

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock, TASR

Nestáva sa tak často, aby sme v priamom prenose mohli sledovať boj revolučných síl s autoritárskym režimom. Venezuela, ktorá si v posledných rokoch prešla ekonomickým kolapsom, dnes čelí vážnej politickej kríze. Na jednej strane barikády stojí neústupný prezident Maduro podporovaný Ruskom a Čínou, na druhej Juan Guaidó, mladý opozičný líder s podporou USA a Európskej únie.

Maduro odmietol ultimátum, aby vypísal nové voľby

Už ku koncu štrnásťročného pôsobenia Huga Cháveza v pozícii venezuelského prezidenta sa ukazovali negatívne následky jeho ekonomických reforiem. Kontrola cien, či hospodárenie s deficitom fungujú len krátkodobo. Úspešné roky si Venezuela kúpila na dlh a bolo na čase ho začať splácať.

Trump telefonoval s venezuelským opozičným lídrom Guaidóom

Chávez, samozvaný marxista, bol tŕňom v oku Spojených štátov. Brojil proti divokému kapitalizmu a kritizoval americkú zahraničnú politiku. Bližší než Clinton, Bush, či Obama mu boli bratia Castrovci z Kuby.

Prezident Chávez sa už niekoľko rokov pred svojou smrťou v 2013-tom pasoval s rakovinou. Tento boj prehral tesne potom, ako po štvrtýkrát zvíťazil v prezidentských voľbách. Zo zdravotných dôvodov nebol schopný zúčastniť sa inaugurácie. Krajina sa zmietala v neistote. Zdravotný stav najvyššieho predstaviteľa krajiny bol dlho zahalený rúškom tajomstva.

Amerika sa musí pripraviť na boj vo vesmíre, tvrdí Trump

Chávez (naľavo) s ďalšími predstaviteľmi juhoamerických krajín. Foto: en.wikipedia.org

Prezident je mŕtvy, nech žije prezident!

Napriek tomu, že venezuelská ústava jasné stavuje, že v prípade, kedy zvolený prezident nie je schopný zúčastniť sa inaugurácie, sa dočasným prezidentom stáva predseda parlamentu, prevzal túto funkciu Chávezov viceprezident Nicolás Maduro.

Maduro bol zároveň v predčasných voľbách 14. apríla 2013 potvrdený ako riadne zvolený prezident so šesťročným mandátom. Rozdiel medzi ním a opozičným kandidátom bol veľmi tesný a opozícia žiadala opätovné prepočítanie hlasov.

Podarí sa demokratom odvolať Trumpa? Čo by nasledovalo?

Prezident Nicolás Maduro. | foto: TASR/AP

FILM: 8 februárových noviniek , ktoré sa oplatí v kinách vidieť!

Maduro akékoľvek prepočítavanie rezolútne odmietol. Viedlo to k neúspešnej snahe opozičných politikov zvolať referendum o vypísaní predčasných volieb a k protestom. Režim v tomto bode tvrdo zasiahol voči prezidentovým politickým oponentom a niektorí z nich skončili aj vo väzení.

Opozícia vracia úder

Parlamentné voľby v 2015-tom aj vzhľadom na zhoršujúcu sa ekonomickú situáciu, hyperinfláciu a nedostatok tovaru bežnej, každodennej spotreby vyhrala opozícia. Nanešťastie došlo k patovej situácii. Odchádzajúci parlament pretlačil „svojich ľudí“ na Najvyšší súd a rozpútal zákopovú vojnu medzi legislatívnou mocou, ktorá chcela predčasné prezidentské voľby, a súdnou mocou, ktorá podporovala Madura.

Venezuela prehodnotí svoje vzťahy s krajinami EÚ, ktoré podporili Guaidóa

Venezuelskí voliči stoja v rade počas hlasovania vo voľbách do ústavodarného zhromaždenia pred volebnou miestnosťou v Caracase 30. júla 2017. | Foto: TASR/AP

Maduro navrhol netradičné riešenie – vyhlásil voľby do nového ústavodarného zhromaždenia, ktorými by obišiel nespolupracujúci parlament. Tento krok vyvolal vo svete značný ohlas. Na Madura sa zniesla kritika viacerých európskych a juhoamerických štátov, ako aj Spojených štátov amerických a Európskej únie. Podporili ho predstavitelia Ruska, či Kuby.

Ekonomický kolaps a čudesné voľby

Medzitým sa venezuelská menu stávala bezcennou. V krajine chýbali základné potraviny ako múka a mlieko. Niektorí Venezuelčania boli nútení cestovať do susednej Kolumbie kvôli elementárnym nákupom. Iní krajinu nadobro opustili. OSN registrovalo v novembri minulého roka tri milióny venezuelských utečencov.

Podľa generála Yáňeza je 90 % príslušníkov armády proti Madurovi

Venezuelský prezident Nicolás Maduro skladá prísahu v úvode svojho druhého šesťročného funkčného obdobia v Caracase 10. januára 2019. | foto: TASR/AP

Napätie vyvrcholilo po prezidentských voľbách v roku 2018. Maduro bol síce opätovne zvolený so 67,8% hlasov, ale tento výsledok bol napadnutý a označený za nelegitímny Argentínou, Čile, Kolumbiou, Brazíliou, Kanadou, Spojenými štátmi a ďalšími krajinami, ako aj Európskou úniou. Na Madurovu stranu sa postavili autoritárskejšie orientované štáty, napríklad Rusko, Turecko, Severná Kórea a Čína.

Guaidó vs. Maduro a osud demokracie

Opozícia, motivovaná medzinárodným záujmom, si za nového lídra zvolila len tridsaťpäťročného Juana Guaida. Guaidó bol v decembri 2018 zvolený za predsedu parlamentu, 5. januára 2019 inaugurovaný a už 23. januára 2019 sa vyhlásil za dočasného prezidenta Venezuely, ktorý povedie krajinu k predčasným a tentoraz aj férovým prezidentským voľbám. Okamžite si získal podporu Spojených štátov amerických a postupne ho uznávajú mnohé ďalšie demokratické krajiny sveta.

Generál venezuelských vzdušných síl vyhlásil vernosť Guaidóovi

Juan Guaidó. | foto: TASR/AP

Guaidó obvinil bezpečnostné zložky zo zastrašovania jeho rodiny

Venezuelský Najvyšší súd ho vyšetruje, zmrazili jeho prostriedky a zakázali mu opustiť krajinu. Guaidó tvrdí, že jeho rodina vrátane ani nie dvojročnej dcéry čelí vyhrážkam a zastrašovaniu.

Maduro predčasné prezidentské voľby odmieta. Za situáciu v krajine viní Spojené štáty americké a upína k odkazu populárneho prezidenta Cháveza. Časť ľudí ho stále podporuje. Zvoláva zhromaždenia na svoju podporu, aby ukázal, že Guaidó nie je jediný, kto dokáže pritiahnuť davy.

Obaja politici bojujú o priazeň armády, ktorá môže zohrať v celom spore rozhodujúcu úlohu.

Víťazná snímka World Press Photo 2018 od fotografa Ronalda Schemidta pracujúceho pre agentúru AFP zobrazuje horiaceho demonštranta počas protestov proti venezuelskému prezidentovi Nicolasovi Madurovi v Caracase. Snímka s názvom Venezuelská kríza, ktorá bola nafotená 3. mája 2017, získala aj prvé miesto v kategórii Aktuálne všeobecné správy.Napätie neustále narastá. Nespokojní, hladní a strápení ľudia zaplavujú ulice. Chávezov a Madurov socializmus Venezuelčanov sklamal. Časť z nich ho napriek úpadku krajiny naďalej podporuje. Blíži sa bod zlomu. Zápas o slobodu a demokraciu. Nádej na zmenu smerovania. Zostáva len dúfať, že rovnako ako venezuelská ekonomika, sa nám pred očami nerozpadne aj zvyšok krajiny.

Legenda na ľade, športovec storočia! Čo majú spoločné Nepela a Freddie Mercury

Môže vás zaujímať

Pompeo naďalej povedie rozhovory so Severnou Kóreou