Jednou vetou

MÁÉRT schválil uznesenie proti Ukrajine pre tamojšie porušovanie práv

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Delegáti XVII. plenárneho zasadnutia Stálej maďarskej konferencie (MÁÉRT) v piatok jednohlasne schválili záverečné ustanovenie, v ktorom na prvom mieste figuruje podpora Maďarov žijúcich v Zakarpatskej oblasti a odsúdenie porušovania práv na Ukrajine.

Podľa internetovej stránky komerčnej televízie ATV vicepremiér Zsolt Semjén na schôdzke uviedol, že maďarská diplomacia sa bude snažiť zabrániť všetkým podujatiam Severoatlantickej aliancie (NATO) a Európskej únie, ktoré sa budú týkať Ukrajiny – až dovtedy, kým tam bude pokračovať porušovanie práv.

Vyhodenie kytíc pri pamätníku na Národnej triede už vyšetruje polícia

„Maďarsko však súčasne zdvojnásobí podporu maďarských lekárov, zdravotných sestier, učiteľov i duchovných. Ročná suma podpory tak dosiahne 500.000 forintov (1553 eur) na osobu.“ Tieto peniaze poslúžia na to, aby títo ľudia mohli zostať na Ukrajine – vo svojej rodnej vlasti, dodal Semjén.

Maďarsko-maďarský summit MÁÉRT vznikol 20. februára 1999. Vláda premiéra Ferenca Gyurcsánya prerušila v roku 2004 sériu jeho zasadnutí a hľadala iné formy konzultácií maďarskej vlády s organizáciami zahraničných Maďarov.

Konferencia MÁÉRT napokon po šesťročnej pauze pokračuje zasadaniami od roku 2010. Jej členom zo Slovenska je Strana maďarskej komunity (SMK).

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v otváracom prejave VIII. plenárnej schôdzky Rady maďarskej diaspóry vo štvrtok povedal, že s terajším politickým vedením Ukrajiny nevidí maďarská vláda šancu na žiadne dohody.

Iberoamerický summit poukázal na migráciu

„Čoskoro budú na Ukrajine prezidentské voľby. Ak sa dovtedy situácia nezhorší, už aj to bude úspech,“ konštatoval a dodal, že „sa ukáže, či bude na Ukrajine pokračovať terajšia nepriateľská atmosféra voči Maďarom, alebo vznikne prezidentská administratíva, ktorá bude s Maďarskom chcieť spolupracovať,“ konštatoval Orbán na spoločnom fóre organizácií Maďarov žijúcich vo svete.

Televízia ATV v tejto súvislosti poznamenala, že Kyjev už predvolal nového maďarského veľvyslanca Istvána Íjgyártóa pre protiukrajinské vyjadrenia Orbána a Semjéna z uplynulých dní.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia