Jednou vetou

Mahdí vyzval protestujúcich, aby umožnili návrat k normálnemu životu

Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí

foto: TASR/AP

Iracký premiér Ádil Abdal Mahdí v sobotu vyhlásil, že protesty sú síce dôležité pre dosahovanie politickej reformy, avšak život v krajine sa teraz musí vrátiť k normálu. Informovala o tom agentúra Reuters.

V Iraku protestujú už niekoľko týždňov desaťtisíce ľudí a desiatky ich zahynuli pri zrážkach s bezpečnostnými silami. Demonštranti žiadajú reformu politického systému a kritizujú korupciu vládnucej elity, dominujúcej v krajine od zvrhnutia Saddáma Husajna v roku 2003.

Podľa agentúry AFP začali v sobotu iracké bezpečnostné sily „vypratávať“ hlavné miesta protestov v Bagdade i ďalších mestách – po tom, ako sa politickí lídri dohodli, že budú podporovať súčasnú vládu všetkými prostriedkami vrátane sily.

„Väčšina šéfov hlavných blokov na stretnutí súhlasila, že podržia Abdal Mahdího a zachovajú si moc výmenou za reformy týkajúce sa korupcie a ústavné zmeny,“ povedal pre AFP vysokopostavený zdroj z jednej zo strán, ktoré mali na schôdzke lídrov zastúpenie.

„Zhodli sa, že ukončia protesty všetkými možnými prostriedkami a znova sprístupnia mosty a uzavreté ulice,“ dodal zdroj. Premiér medzitým v súvislosti s požiadavkami protestujúcich priznal, že politické strany urobili za posledných 16 rokov „mnohé chyby“.

Demonštranti v Hongkongu si uctili smrť študenta

„Protesty pomohli a budú pomáhať v tlaku na politické skupiny, na vládu… aby sa reformovali a prijali zmenu. Avšak pokračujúce protesty musia umožniť návrat k normálnemu životu, čo povedie k splneniu oprávnených požiadaviek,“ uviedol Abdal Mahdí vo vyhlásení.

Premiér, ktorý už počas prvej vlny demonštrácií v októbri avizoval rad reforiem, v sobotu dodal, že v „najbližších dňoch“ budú oznámené nové volebné reformy. Vláda a súdnictvo podľa neho budú pokračovať vo vyšetrovaní všetkých úmrtí súvisiacich s protestmi a „stíhať všetkých, ktorí útočia, unášajú alebo zatýkajú“ v rozpore so zákonom.

Pri protestoch, ktoré sa začali v Bagdade 1. októbra a rýchlo sa rozšírili do južných provincií Iraku, bolo zabitých vyše 280 ľudí. Bezpečnostné sily naďalej používajú proti demonštrantom ostrú muníciu – okrem kanistrov so slzotvorným plynom a omračujúcich granátoch odpaľovaných priamo na protestujúcich.

Bezpečnostné sily v sobotu okrem iného znova získali kontrolu nad troma mostmi nad riekou Tigris v Bagdade, ktoré čiastočne obsadili protivládni protestujúci.

Na severe Sýrie vypukli ťažké boje medzi vládnymi a tureckými vojakmi

„Po tom, ako nás vyhnali z mosta, na nás začali hádzať omračujúce granáty,“ povedal jeden z demonštrantov, ktorí naďalej okupujú najjužnejší z bagdadských mostov, ktorí je najbližšie k ústrednému miestu protestov na námestí Tahrír.

V šiitskom svätom meste Karbalá zhoreli stany protestujúcich po tom, ako na nich bezpečnostné sily vypálili horúce kanistre slzotvorného plynu. A v juhoirackom meste Basra rozohnali tábor demonštrantov pred ústredím provinčnej správy. O život tam podľa zdravotníckych zdrojov prišli traja ľudia a desiatky utrpeli zranenia.

Môže vás zaujímať

Vo veku 57 rokov zomrela herečka Kelly Preston, manželka Johna Travoltu