Jednou vetou

Maltský súd nariadil stiahnutie policajta z vyšetrovania zavraždenej novinárky

Sviečky a odkazy pri pamätníku lásky na pamiatku zavraždenej maltskej investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej

zdroj: TASR/AP

Maltský ústavný súd v utorok rozhodol, že policajt, ktorý vedie vyšetrovanie vraždy maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, by sa mal pre možný konflikt záujmov z prípadu stiahnuť. Informovala o tom v utorok agentúra DPA s odvolaním sa spomínaný súd.


Komisár Silvio Valletta by sa mal podľa súdneho verdiktu z uvedeného prípadu stiahnuť, keďže je ženatý s jednou z ministeriek. Okrem toho je členom správnej rady maltskej národnej agentúry, ktorá vyšetruje podozrenia z prania špinavých peňazí. Uvádza sa to v rozhodnutí súdu, ktorý reagoval na podnet rodiny obete.

Poslanci budú na schôdzi hovoriť o extrémizme, majú odsúdiť nenávisť

Podľa súdu by mal tiež Vallettov nástupca, ktorý ho nahradí na poste hlavného vyšetrovateľa prípadu zavraždenej novinárky, preveriť jeho doterajší postup. Silvio Valletta je ženatý s Justyne Caruanovou, ministerkou pre ostrov Gozo.

Po rozhodnutí súdu Galiziovej syn Matthew na sociálnu sieť Twitter napísal: „(Valletta) je ženatý s ministerkou; moja mama vyšetrovala jeho neochotu vznášať obvinenia voči vládnym predstaviteľom, ktorá vyvolávala podozrenia.“

Caruanovú Galiziovú, známu 53-ročnú investigatívnu novinárku, blogerku a ostrú kritičku maltskej vlády, zabila vlani 16. októbra bomba uložená v jej aute a odpálená počas jazdy. Rodina Galiziovej tvrdila, že maltskí činitelia – ktorých zavraždená novinárka považovala za skorumpovaných politikov – pri potrestaní páchateľov nevyvinuli dostatočné úsilie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia