Jednou vetou

Marenie spravodlivosti bude v Česku trestným činom

Ilustračné foto

foto: TASR

Poslanci Snemovne Parlamentu ČR schválili v stredu novelizáciu trestného zákonníka, ktorá okrem iného obsahuje zavedenie trestného činu marenia spravodlivosti. Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz.

Zo zákonníka, naopak, na základe pozmeňovacích návrhov vypadol trestný čin navádzania na marenie spravodlivosti. Zmenu podporilo 114 poslancov, teraz poputuje do Senátu.

Babiš: Česko a Slovensko majú spoločný záujem, aby európsky projekt fungoval

Problematika marenia spravodlivosti sa týka najmä predkladania falošných či sfalšovaných zákonov a poslanci o nej diskutovali niekoľko hodín. Aby sa norma týkala len vecných a listinných dôkazov, presadila exministerka spravodlivosti za ANO Helena Válková. Navyše bude musieť ísť o dôkazy, ktoré budú mať zásadný vplyv na rozhodnutie súdu.

Novela sa podľa dôvodovej správy dotýka problematiky úplatkárstva, prania špinavých peňazí, domáceho násilia a terorizmu. Návrh mieri napríklad na falšovanie zmeniek alebo na zmluvy s účelovo nesprávnym dátumom. Tomu, kto by dôkaz, o ktorom by vedel, že je sfalšovaný, predložil, by hrozili až dva roky väzenia.

Zemana čaká cesta do Izraela, v Jeruzaleme má otvoriť Český dom

V debate došlo aj na emotívne momenty. Válková sa ospravedlnila za slová o politických drístoch, ktorými v priebehu debaty o zákone označila vystúpenie poslanca ČSSD Ondřeja Veselého.

„Chcela by som sa pánovi poslancovi Veselému ospravedlniť. Myslím, že sa mi to nestáva,“ uviedla poslankyňa, ktorá pripustila, že sa nechala strhnúť diskusiou o téme navádzania na trestné činy, ako sú krivé obvinenia a výpovede. „Politické drísty nie je slovník, ktorý mi svedčí, a nesvedčí ani žiadnemu poslancovi a poslankyni, takže sa ospravedlňujem,“ dodala.

Môže vás zaujímať

Tokio hlási najviac nových prípadov od mája, India prekročila 600-tisíc infikovaných