Jednou vetou

Maria je už hurikán najvyššej piatej kategórie, Floride sa pravdepodobne vyhne

Hurikán Irma. Foto: TASR/AP

Maria sa stala „veľmi nebezpečným“ hurikánom najvyššej piatej kategórie podľa Saffirovej-Simpsonovej škály rýchlosti vetra a bezprostredne ohrozuje severovýchodný Karibik.

Búrku sprevádza vietor s rýchlosťou 260 kilometrov za hodinu, dosahujúci v nárazoch ešte vyššie hodnoty, oznámilo v noci na utorok SELČ americké Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom v Miami.

Pôjde blízko karibských ostrovov

O 01.45 h SELČ sa oko hurikánu nachádzalo asi 25 kilometrov východne až juhovýchodne od ostrova Dominika, resp. 70 kilometrov severne od ostrova Martinik. Búrka sa pohybuje západným až severozápadným smerom rýchlosťou 15 km/h.

Hurikán pôjde po predpokladanej trase, ktorá povedie v blízkosti mnohých karibských ostrovov zničených len nedávno hurikánom Irma.

Varovania pred hurikánom už vydali úrady na Guadeloupe, Dominike, Svätom Krištofe, Nevise, Montserrate, Martiniku, Amerických a Britských Panenských ostrovoch, Portoriku, Culebre a Viequese.

Veľké a ničivé vlnobitie

Maria by mala najviac zasiahnuť Dominiku, Guadeloupe a Martinik, ktoré sú súčasťou Záveterných ostrovov, kde sa očakáva „veľké a ničivé“ vlnobitie, varuje NHC.

Po prechode cez Záveterné ostrovy sa očakáva, že stred hurikánu v utorok tesne minie pobrežie Amerických Panenských ostrovov a namieri si to k Portoriku, kam dorazí v stredu.

Maria by mala následne mierne zoslabnúť, no stále bude veľkou hrozbou pre Dominikánsku republiku a Haiti, kde sa očakáva vo štvrtok. Neskôr by mohla ohroziť Bahamy, potom sa stočí na sever, takže by sa mala vyhnúť americkému štátu Florida.

Maria je po Harveym a Irme tretím hurikánom v priebehu jedného mesiaca v Atlantiku, ktorý dosiahol piatu kategóriu. Zatiaľ čo Harvey spustošil americký štát Texas, Irma zdevastovala viacero karibských ostrovov a narobila veľké škody na Floride.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia