Jednou vetou

Mark Zuckerberg: Videli sme jasné dôkazy, že Rusi sa snažili zasahovať do volieb

Na archívnej snímke z 21. júna 2017 Mark Zuckerberg, spoluzakladateľ sociálnej siete Facebook

Foto: TASR/AP

Šéf spoločnosti Facebook Mark Zuckerberg vyhlásil, že verí spravodajskej komunite USA, podľa ktorej Rusko využívalo Facebook na zasahovanie do amerických prezidentských volieb.

„Videli sme dosť jasné dôkazy o tom, že Rusi sa snažili zasahovať do volieb,“ uviedol v rozhovore pre webový server Recode, ktorý bol zverejnený v stredu. Konštatoval, že nemá „žiadny dôvod“ neveriť americkým tajným službám, podľa ktorých Rusko Facebook zneužilo.

Prečítajte si tiež: Rusko požaduje dôkazy o údajnom zasahovaní do amerických volieb

„Sú to skutočné veci. Nie sú to veci, ktoré by si niekto vymyslel. Videli sme túto aktivitu,“ povedal s tým, že sledovali aktivitu Agentúry na výskum internetu so sídlom v Petrohrade. Nemonitorovali len jej snaženie v USA, ale spätne sledovali jej úsilie manipulovať kultúru a správy v samotnom Rusku, približuje Zuckerbergove vyjadrenia server časopisu The Washington Examiner.

Agentúra na výskum internetu, takzvaná trollovská farma, sa špecializuje na šírenie internetovej propagandy a dezinformácií. Agentúra podľa amerických vyšetrovateľov začala do politiky Spojených štátov zasahovať už v roku 2014, teda približne dva roky pred prezidentskými voľbami.

Môže vás zaujímať

Republikáni chcú v Senáte urýchliť proces impeachmentu voči Trumpovi