Jednou vetou

Maročan dostal doživotie za vlaňajší útok nožom v Turku

Marocký žiadateľ o azyl v prípade útoku nožom Abdarrahmán Búanán (Abderrahman Bouanane) sedí počas súdu v Turku

foto: TASR/AP

Na doživotie odsúdil v piatok súd vo Fínsku marockého žiadateľa o azyl v prípade útoku nožom, ku ktorému došlo vlani na juhozápade tejto severskej krajiny. Ide o vôbec prvý proces týkajúci sa terorizmu vo Fínsku, informuje agentúra AP.

Maročana uznali za vinného v prípade dvoch vrážd a ôsmich pokusov o vraždu spojených s terorizmom počas útoku v meste Turku z 18. augusta 2017. Odsúdený muž mal byť sympatizantom teroristickej organizácie Islamský štát (IS).

Lališ alias Kýbel dostal doživotie

K činu sa priznal, odmietol však obvinenia, že vykonal teroristický čin, ako to uvádzali žalobcovia. Maročan, ktorý mal v čase útoku 18 rokov, bol totiž podľa nich po bombardovaní sýrskeho mesta Rakka západnými spojencami motivovaný nenávisťou.

Obžaloba uviedla, že páchateľ chcel medzi obyvateľmi zasiať strach a chcel zomrieť ako mučeník – zastrelený políciou. Vyšetrovateľom povedal, že jeho prvotným plánom bolo odrezať svojim obetiam hlavy.

Zastavila ho polícia, ktorá ho počas besnenia nožom na hlavnom námestí v Turku postrelila do nohy, píše AP. Obhajoba uviedla, že Maročan, ktorý do Fínska prišiel v roku 2016, sa zradikalizoval iba krátko pred útokom, takže sa to nedá nazvať plánovaným teroristickým činom. Vyšetrovatelia uviedli, že zamietnutie jeho žiadosti o azyl pravdepodobne nebolo motívom útoku.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia