Jednou vetou

Maroko: Kresťania pred návštevou pápeža žiadajú náboženskú slobodu

Pápež František

Foto: TASR/AP

Marocká kresťanská menšina vo štvrtok vyzvala úrady v tejto krajine, kde tvoria väčšinu moslimovia, aby zaručili náboženskú slobodu. Informovala o tom agentúra AFP, ktorá v tejto súvislosti pripomína, že na budúci týždeň má krajinu navštíviť pápež František.

Združenie Koordinácia marockých kresťanov, zastupujúce ľudí, ktorí konvertovali na kresťanskú vieru v krajine, kde moslimovia tvoria 99 percent populácie, požiadalo o zaručenie „základných slobôd, ktoré sú marockým kresťanom často odopierané“. Tieto slobody zahŕňajú verejné náboženské obrady, cirkevné a civilné sobáše, kresťanské pohrebné obrady a vzdelanie, uvádza sa v zverejnenom vyhlásení.

Andreja Danka prijme na osobnej audiencii pápež František

Združenie takisto vyzvalo marocké úrady, aby už nevyvíjali nátlak na oficiálne cirkvi v krajine vrátane katolíckej cirkvi, ktorého cieľom je odradiť ich od prijímania ľudí, ktorí konvertovali na kresťanstvo.

Pápež František má navštíviť Maroko v dňoch 30. – 31. marca na pozvanie kráľa Muhammada VI.

Náboženská pluralita je podľa marockých úradov zakotvená v ústave krajiny a takisto je v krajine zaručená sloboda vyznania. V Maroku žije viac ako 40.000 kresťanov, doplnila AFP.

Môže vás zaujímať

V tejto krajine sú turisti vítaní. Po prílete karanténa platiť nebude