Maroko opäť zavádza brannú povinnosť pre mužov i ženy do 25 rokov

Ilustračná foto

TASR

Marocká ministerská rada schválila v pondelok návrh zákona o obnovení brannej povinnosti pre mladých mužov i ženy.

„Občania, ženy a muži vo veku od 19 do 25 rokov sú povinní vykonávať vojenskú službu po dobu 12 mesiacov,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerskej rady, ktoré prečítal hovorca marockého kráľovského paláca.

Zákon, ktorý nadobudne účinnosť po jeho uverejnení v oficiálnom vestníku, stanuje výnimky, ale i práva a povinnosti brancov. Branná povinnosť má podľa kabinetu podporovať vlastenectvo u mladých marockých občanov.

Jedna z iniciátoriek hnutia #MeToo údajne sama zneužila mladíka

V Maroku sa v ostatných mesiacoch uskutočnili protesty v ekonomicky marginalizovaných regiónoch, ako napríklad na severe krajiny v hornatej oblasti Ríf či vo východomarockom meste Džaráda, ktoré organizovala práve mládež.

Kritici znovuzavedenia povinnej vojenskej služby, ktorá bola zrušená v roku 2006, vnímajú takéto opatrenie ako snahu o podnietenie lojality k štátu u mládeže, ktorá čelí ekonomickým i sociálnym problémom.

Británia žiada od USA nové sankcie proti Rusku

Ministerskej rade predsedá samotný kráľ Muhammad VI., ktorý je tiež najvyšším veliteľom marockých ozbrojených síl. Po stretnutí ministerskej rady vystúpil v televízii s prejavom, v ktorom vyzval marockú vládu aby sa viac snažila znížiť nezamestnanosť a zlepšila vzdelávací systém a odbornú prípravu.

„Nemôžeme dopustiť, aby náš vzdelávací systém produkoval nezamestnaných, obzvlášť v niektorých študijných odboroch, ktorých absolventi – ako všetci vieme – sa veľmi ťažko dostanú na trh práce,“ povedal Muhammad VI.

Môže vás zaujímať

Počet obetí výbuchov na Srí Lanke stúpol na 207 mŕtvych: Zatknutých je sedem osôb