Jednou vetou

Masové protesty v pásme Gazy si vyžiadali ďalšie obete a zranených

Palestínski demonštranti pália izraelskú zástavu počas zrážok s izraelskými vojakmi na hranici Izraela v pásme Gazy

foto: TASR/AP

Najmenej traja Palestínčania prišli o život a ďalších približne 250 utrpelo zranenia, viacerí život ohrozujúce, pri masových protestoch v pásme Gazy, neďaleko hranice s Izraelom. Informovali o tom palestínske zdravotnícke zdroje.

Podľa údajov izraelských ozbrojených síl sa na výtržnostiach a protestoch pozdĺž štátnej hranice podieľalo zhruba 10.000 Palestínčanov. Viacerí z nich pálili pneumatiky a hádzali kamene smerom na Izrael. Z nejednej lokality stúpal hustý dym. Informácie priniesli rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF a tlačová agentúra DPA.

Radikáli z hnutia Hamas, ktoré vládne v pásme Gazy, avizovali niekoľkotýždňové protesty proti desať rokov trvajúcej blokáde pásma a 70. výročiu vzniku štátu Izrael. Požadujú tiež, aby sa palestínski utečenci a ich potomkovia mohli vrátiť do svojich pôvodných domovov na území dnešného Izraela.

Izrael obvinil Hamas z pokusov o uskutočnenie pohraničných útokov pod pláštikom veľkých protestov a oznámil, že za každú cenu zabráni narušovaniu svojej oplotenej hranice.

Pri najhoršej eskalácii násilia v tomto regióne od roku 2014 prišlo doteraz o život 24 Palestínčanov a 1750 utrpelo zranenia rôzneho charakteru.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia