Jednou vetou

Mattarella: Do nových volieb by mala Taliansko priviesť „neutrálna“ vláda

Taliansky prezident Sergio Mattarella hovorí s novinármi na záver 2.kola konzultácií o vytvorení novej vlády v prezidentskom paláci Quirinale v Ríme 13. apríla 2018

foto: TASR/AP

Taliansky prezident Sergio Mattarella v pondelok vyhlásil, že rozhovory o vytvorení novej vlády stroskotali a do ďalších volieb by mala priviesť krajinu dočasná vláda.

Podľa agentúry Reuters vyzval hašteriace sa politické strany, aby podporili dočasnú „neutrálnu vládu“ s cieľom schváliť rozpočet a pripraviť predčasné voľby na začiatok roka 2019.

V snahe ukončiť dvojmesačnú patovú situáciu po marcovom hlasovaní Mattarella uviedol, že nové voľby by mohli byť už v júli alebo v jeseni tohto roku, ak by takáto administratíva, nezávislá od politických strán, nezískala potrebnú podporu v parlamente.

Taliansko: Prezident a stranícki lídri sa budú opäť radiť o povolebnej situácii

Prezident nenavrhol žiadne mená pre „neutrálnu“ vládu, ale zdôraznil, že jej členovia by nemohli v budúcoročných voľbách kandidovať.

Dve terajšie najsilnejšie talianske strany už skôr v pondelok vyjadrili nesúhlas so širokospektrálnou vládou technokratov a vyzvali, aby sa voľby konali 8. júla, čo je podľa zákona najskorší možný termín.

Parlamentné voľby v Taliansku zo 4. marca priniesli najväčší úspech protisystémovému Hnutiu piatich hviezd (M5S) a stredopravicovej koalícii, ktorej súčasťou je euroskeptická Liga Severu a strana expremiéra Silvia Berlusconiho. Ani jeden subjekt však nezískal v parlamente absolútnu väčšinu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia