Jednou vetou

Mattis: Irán musí zmeniť svoje správanie, avšak unilaterálne kroky USA nepomôžu

James Mattis.

Foto: TASR/AP

Bývalý americký minister obrany Jim Mattis v pondelok počas návštevy Spojených arabských emirátov (SAE) pripustil, že Irán by mal zmeniť svoje správanie. Zároveň však zdôraznil, že unilaterálne kroky Spojených štátov nepomôžu vyriešiť vzniknutú situáciu. Píše o tom agentúra AP.

Mattis – bývalý generál americkej námornej pechoty – vystúpil s pôvodne neohláseným príhovorom počas série prednášok pri príležitosti ramadánu, ktoré sa konali na počesť korunného princa emirátu Abú Zabí – Muhammada bin Zájida Nahjána.

Rúhání chce pre „ekonomickú vojnu“ s USA rozšíriť svoje právomoci

„Správanie Iránu sa musí zmeniť,“ povedal Mattis a dodal, že jednostranné kroky nie sú cestou k riešeniu nezhôd medzi Washingtonom a Teheránom. „Cieľom armády by malo byť získanie času pre diplomatov, aby tí mohli urobiť svoju prácu,“ uzavrel bývalý minister obrany Spojených štátov.

Mattis sa na záver vyjadril aj k americkej zahraničnej politike, keď poznamenal, že „Amerika sa musí viac angažovať vo svete, ale menej vojensky intervenovať“.

Mattis odstúpil z postu ministra obrany vlani v decembri po ostrých nezhodách, ktoré mal s prezidentom Donaldom Trumpom pre jeho rozhodnutie náhle stiahnuť amerických vojakov zo Sýrie

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia