Jednou vetou

Mattis: USA podporujú zámer Rijád zabezpečiť tankovanie lietadiel koalície

James Mattis.

Foto: TASR/AP

Americký minister obrany Jim Mattis v noci na sobotu uviedol, že Spojené štáty podporujú zámer Saudskej Arábie, ktorá oznámila, že na dopĺňanie pohonných hmôt do svojich lietadiel nasadzovaných v Jemene prestáva využívať americké tankovacie lietadlá. Informovala o tom agentúra AFP.

„Podporujeme rozhodnutie saudskoarabského kráľovstva, (prijatom) po konzultáciách s americkou vládou, (že bude) využívať vlastné vojenské kapacity koalície na zabezpečenie tankovania (pohonných hmôt) v rámci podpory svojich operácií v Jemene,“ uviedol Mattis vo svojom vyhlásení.

Saudskou Arábiou vedená koalícia bojujúca v Jemene v noci na sobotu oznámila, že žiada skoncovať s praxou, keď si jej lietadlá za letu dopĺňajú pohonné hmoty z amerických tankovacích lietadiel.

Toto oznámenie sa spravodajskom servise agentúry SPA objavilo po tom, ako z Bieleho domu unikli informácie, že Pentagón podniká kroky smerujúce k zastaveniu tankovania saudskoarabských lietadiel bojujúcich proti protivládnym povstalcom v Jemene.

Prezident Trump vyhlásil v Kalifornii stav núdze z dôvodu požiarov

Podľa denníka The Washington Post Pentagón sa ocitol pod tlakom demokratov i republikánov v Kongrese, ktorí kritizujú pôsobenie Saudskej Arábie v Jemene. Saudskoarabské lietadlá totiž pri náletoch často zasahujú aj trhy a nemocnice, pričom prichádza o život veľa civilistov.

Vo vyhlásení saudskoarabskej tlačovej agentúry SPA sa však tento krok americkej administratívy nespomína.    Niektoré zdroje uviedli, že žiadosť Saudskej Arábie je čiastočne dôsledkom toho, že saudskoarabské letectvo zlepšilo svoju schopnosť dopĺňať lietadlám palivo za letu. V americkom denníku sa uvádza, že Saudská Arábia dokáže vlastnými silami dopĺňať pohonné hmoty za letu už 80 percentám svojich lietadiel.

Mattis začiatkom novembra vyzval strany jemenského konfliktu na ukončenie bojov. Podľa neho majú 30 dní na to, aby sa zišli na medzinárodnej mierovej konferencii. Washington pritom doteraz arabskú koalíciu vedenú Saudskou Arábiou bezvýhradne podporoval. Po vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího však vzťahy medzi Washingtonom a Rijádom výrazne ochladli.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia