Jednou vetou

Mattis vyčíta Čine militarizáciu umelých ostrovčekov v Juhočínskom mori

James Mattis.

Foto: TASR/AP

Minister obrany USA James Mattis vyčítal v sobotu Číne, že rozmiestnením zbraňových systémov na umelých ostrovoch v Juhočínskom mori chce v tomto východoázijskom regióne zastrašovať a vynucovať si poslušnosť.


Bývalý generál americkej námornej pechoty adresoval túto ostrú kritiku Pekingu na medzinárodnom bezpečnostnom fóre Šangri-La, ktoré sa v týchto dňoch koná v Singapure, informuje agentúra AP.

Trump sa stretol so severokórejským vyslancom a potvrdil termín summitu

Mattis upozornil, že nedávny krok Spojených štátov nepozvať Čínu na medzinárodné vojenské cvičenie, ktoré má byť v júni a júli v Tichom oceáne, je prvou odpoveďou na militarizáciu uvedených ostrovčekov. Zdôraznil pritom, že USA sa budú naďalej snažiť o to, aby Juhočínske more bolo z hľadiska dopravy a prepravy voľné a otvorené. Napriek tomu – pokračoval americký minister obrany – Spojené štáty vítajú spoluprácu s Čínou, kdekoľvek je to len možné, a on sám prijíma pozvanie Pekingu na skorú návštevy Číny.

Bezpečnostný summit Šangri-La organizuje každoročne Medzinárodný inštitút strategických štúdií (IISS). Fórum pomenovali podľa hotela v Singapure, v ktorom sa schádza od roku 2002. Na summite sa zúčastňujú ministri obrany a náčelníci generálnych štábov ozbrojených síl krajín Ázie a Tichomoria.

Pompeo nepotvrdil, či sa bude summit USA-Čína konať 12. júna

Tohtoročný dialóg Šangri-La sa koná 1.-3. júna – len niekoľko dní pred dlhoočakávanou schôdzkou amerického prezidenta Donalda Trumpa so severókorejským vodcom Kim Čong-unom, ktorí by sa mali v Singapure zísť a rokovať spolu 12. júna.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia