Jednou vetou

Mayová a Macron ocenili írske referendum o interrupciách

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Mayová uviedla, že referendum "bolo pôsobivou ukážkou demokracie, ktorá priniesla jasný a jednoznačný výsledok". Zablahoželala írskemu ľudu a úspešnej kampani "áno", ktorá propagovala zrušenie zákazu interrupcií v Írsku (Írskej republike). Mayová sa nezmienila o Severnom Írsku, súčasti Spojeného kráľovstva, kde stále platia obmedzenia pre interrupcie.

V Severnom Írsku totiž naďalej platí zákon, ktorý potraty neumožňuje ani v prípade znásilnenia alebo vážneho poškodenia plodu. Severné Írsko je tak jedinou časťou Británie, kde sa interrupcie vykonávajú len v prípade ohrozenia života matky. Interrupcie schválené lekármi sú vo zvyšku Spojeného kráľovstva možné do 24. týždňa tehotenstva, ale nie v Severnom Írsku.

Výsledok referenda v Írskej republike môže zvýšiť tlak na Severné Írsko, aby išlo v šľapajach spomínanej susednej krajiny, upozornila tlačová agentúra AP. Francúzsky prezident Macron zareagoval v nedeľu na udalosť slovami, že Írsko sa referendom o interrupciách zapísalo do dejín. Macron na Twitteri napísal, že „toto hlasovanie bude predstavovať základný symbol slobody žien“. Francúzsko, prevažne rímskokatolícka krajina, legalizovalo interrupcie v roku 1975, pripomenula agentúra AP.

Macron a Putin hovorili v Petrohrade o KĽDR i Iráne
Vyše 66 percent írskych voličov podporilo liberalizáciu prísnych zákonov obmedzujúcich vykonávanie interrupcií. Vyplýva to z konečných výsledkov piatkového referenda, o ktorých v sobotu večer informovali írski volební predstavitelia. Voliči sa v referende mohli vyjadriť k otázke, či chcú zrušiť ústavný zákaz umelého prerušenia tehotenstva a poveriť parlament vypracovaním nových zákonov o interrupcii.

Takýto krok podporilo presne 66,4 percenta hlasujúcich, zatiaľ čo 33,6 sa vyslovilo proti. Účasť dosiahla 64,1 percenta, čo znamená, že sa na referende zúčastnilo zhruba 2,1 z 3,1 milióna oprávnených voličov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia