Mayová aj Putin kondolovali po masových streľbách Novému Zélandu

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Za "odporný násilný čin" označila britská premiérka Theresa Mayová piatkové streľby v dvoch mešitách na Novom Zélande, ktoré si vyžiadali 49 obetí na ľudských životoch. Ruský prezident Vladimir Putin takisto kondoloval novozélandskej premiérke Jacinde Ardernovej.

„V mene Spojeného kráľovstva vyjadrujem po strašnom teroristickom útoku v Christchurchi najhlbšiu sústrasť ľudu Nového Zélandu,“ napísala Mayová na Twitteri.

„V myšlienkach som so všetkými, ktorých sa tento odporný násilný čin týka,“ dodala podľa agentúry DPA britská premiérka. Ruský prezident Putin v piatok takisto kondoloval premiérke Ardernovej, informovala agentúra TASS s odvolaním sa na Kremeľ.

Severokórejská diplomatka: Kim zvažuje, či pokračovať v rozhovoroch s USA

„Bol to brutálny a cynický útok na civilistov, ktorí sa stretli na modlitbách. Očakávam, že všetci páchatelia tohto zločinu dostanú trest, aký si zaslúžia,“ uviedol líder Ruskej federácie. Podľa neho ruský ľud zdieľa zármutok s tými, ktorí prišli pri útoku o svojich blízkych. Putin zároveň zaželal zraneným skoré uzdravenie.

Paľba v Christchurchi sa začala približne o 13.45 h miestneho času (02.45 h SEČ). Pri útokoch zahynulo najmenej 49 ľudí a viac než 20 ďalších osôb utrpelo zranenia. Polícia zároveň objavila dve podomácky zhotovené výbušné zariadenia v automobiloch zaparkovaných pred mešitami. Zadržaní boli štyria podozriví.

Môže vás zaujímať

Najmenej 12 civilistov prišlo o život pri leteckom útoku v Sýrii