Jednou vetou

Mayová: Británia, Francúzsko a USA sú zajedno ohľadom útoku v Sýrii

Britská premiérka Theresa Mayová

Foto: TASR/AP

Lídri Británie, Francúzska a USA sú odhodlaní "brať na zodpovednosť" tých, ktorí sú za útokom chemickými zbraňami v Sýrii. Uviedla to agentúra AP s odvolaním sa na úrad britskej premiérky Theresy Mayovej.


Tá v utorok telefonovala s americkým prezidentom Donaldom Trumpom a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Jej úrad označil útok za „absolútne trestuhodný“ a uviedol, že „medzinárodné spoločenstvo musí reagovať s cieľom potvrdiť celosvetový zákaz používania chemických zbraní“.

Vyhlásenie nenaznačilo, o akú reakciu by malo ísť. Mayová tiež nekomentovala otázku, či sa Británia pripojí k akémukoľvek vojenskému zásahu zo strany USA. Trump v pondelok prisľúbil, že k rozhodnutiu o možnej vojenskej odpovedi dôjde do 24 až 48 hodín.

Aj saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr v utorok uviedol, že treba brať na zodpovednosť tých, ktorí sú zodpovední za údajný útok chemickými zbraňami v Sýrii. Saudská Arábia je podľa jeho slov „veľmi znepokojená“ sobotným útokom v meste Dúmá a diskutuje so spojencami o ďalších krokoch.

Džubajr tiež povedal, že Saudská Arábia chce, aby sa armáda USA aj naďalej angažovala v Sýrii po tom, ako Trump hovoril o ukončení amerických operácií v oblasti. Saudskoarabský minister netrvá na odstúpení sýrskeho prezidenta Bašára Asada, ako to požadovali v minulosti USA so spojencami, a uviedol, že „Sýrčania musia rozhodnúť“ o svojej budúcnosti.

S tvrdením, že v sýrskom meste Dúmá – poslednej bašte povstalcov neďaleko Damasku – došlo k chemickému útoku, prišli v nedeľu sýrski aktivisti, záchranári a zdravotníci. Zväz sýrskych záchranárskych organizácií (UOSSM) informoval dokonca až o vyše 100 mŕtvych. Tieto správy počas víkendu zverejnilo viacero sýrskych proopozičných spravodajských portálov a odvysielala ich aj panarabská televízia al-Džazíra.

Zo zodpovednosti za útok západné štáty obvinili sýrsky režim a jeho spojencov – Rusko a Irán. Rusko správy o chemickom útoku v meste Dúmá, ktoré leží v oblasti východnej Ghúty, spochybňuje a naznačuje, že mohlo ísť o provokáciu. Rovnako ich odmietli aj Sýria a Irán.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia