Jednou vetou

Mayová: Británia nebude tolerovať ohrozovanie životov na svojom území

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

ritská premiérka Theresa Mayová obvinila v sobotu - v súvislosti s otrávením bývalého špióna Sergeja Skripaľa - Rusko z flagrantného porušenia medzinárodného práva a Dohovoru o chemických zbraniach. "Nebudeme tolerovať ohrozovanie životov britských alebo iných občanov na britskej pôde zo strany ruskej vlády," vyhlásila Mayová na jarnom fóre svojej Konzervatívnej strany v Londýne. Jej slová citoval na svojej webstránke denníka Daily Telegraph.

Šéfka britského kabinetu zdôraznila, že Spojené kráľovstvo sa nenechá zastrašiť sobotňajším vyhostením 23 britských diplomatov z Ruska, ktoré bolo odvetou za rovnaký krok Londýna.

Ruské „vyvádzanie“ podľa nej nič nemení na podstate veci, a tou je to, že Rusko sa otrávením Skripaľa dopustilo závažného porušenia medzinárodného práva. Mayová uviedla, že jej vláda v najbližších dňoch zváži svoj ďalší postup v súvislosti s krokmi Ruska, a to v koordinácii so svojimi spojencami a partnermi.

„Ruská reakcia nemení nič na skutočnosti, že došlo k pokusu o zavraždenie dvoch ľudí na britskej pôde. Neexistuje pritom žiaden iný záver než to, že vinu nesie ruský štát,“ povedala Mayová svojím straníckym kolegom.  Vyjadrila pritom odhodlanie „rozbiť“ existujúcu sieť ruských špiónov operujúcich v Británii a pozastaviť všetky plánované kontakty medzi Londýnom a Moskvou.

Sergeja Skripaľa (66) a jeho dcéru Juliju (33) našli 4. marca v bezvedomí na lavičke pri obchodnom stredisku v anglickom meste Salisbury s príznakmi ťažkej otravy. Podľa britských expertov boli zrejme otrávení bojovou látkou novičok, ktorá bola vyvinutá v niekdajšom Sovietskom zväze. Moskva však akúkoľvek účasť na tomto čine vehementne odmieta.

Môže vás zaujímať

Špiónsky škandál: Vyhostenie diplomatov zo SR, Moskva údajne chystá reakciu