Mayová: Britský parlament bude o brexitovej dohode hlasovať do 12. marca

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová v nedeľu oznámila, že ďalšie hlasovanie britského parlamentu o brexitovej dohode prebehne do 12. marca. Informovala o tom agentúra AFP.

Na budúci týždeň dohodu na hlasovanie nepredložíme. Postaráme sa však o to, že sa tak stane do 12. marca,“ povedala Mayová cestou do egyptského mesta Šarm aš-Šajch, kde sa v nedeľu začína prvá vrcholná schôdzka lídrov Európskej únie a Ligy arabských štátov (LAŠ).

Britskí poslanci v januári drvivou väčšinou hlasov odmietli dohodu, ktorú Mayová vyrokovala s Bruselom. Premiérka sa odvtedy pokúša vyrokovať zmeny, ktoré by uspokojili dolnú komoru britského parlamentu. Poslanci v jej vlastnej Konzervatívnej strane podporujúci brexit sú predovšetkým nespokojní s tzv. írskou poistkou, teda opatrením, ktoré má udržať otvorenú hranicu s Írskom.

Brexit ovplyvní najmä rozpočet na spoločnú agropolitiku EÚ

Mayová bude popri summite v Šarm aš-Šajchu rokovať s lídrami EÚ a avizovala tiež, že sa spoločne so svojim tímom vráti v utorok do Bruselu na ďalšie diskusie. Premiérka Mayová predtým prisľúbila, že ak parlamentu nepredloží na budúci týždeň na hlasovanie prepracovanú dohodu s EÚ, budú môcť poslanci v stredu debatovať o svojich vlastných návrhoch na vystúpenie z EÚ.

Traja britskí ministri ešte v sobotu varovali, že sa vzoprú Mayovej a v prípade, že jej návrh dohody o odchode Británie z EÚ neprejde hlasovaním v britskom parlamente, budú hlasovať za posunutie termínu brexitu.

 „Ešte stále sme schopní odísť 29. marca z Európskej únie s dohodou,“ uviedla v nedeľu premiérka. Dodala, že posunutie brexitu „nie je riešením problému“. „Napokon vždy dôjdeme do bodu, keď sa budeme musieť rozhodnúť, či prijmeme dohodu, ktorá bola vyrokovaná alebo nie,“ dodala.

Môže vás zaujímať

Vo Francúzsku pokračuje rozsiahly štrajk proti dôchodkovej reforme