Jednou vetou

Mayová bude na budúci týždeň v Bruseli rokovať o budúcnosti vzťahov s EÚ

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová bude na budúci týždeň v Bruseli pokračovať v diskusiách o budúcich vzťahoch medzi Britániou a EÚ. Spresnila, že bude rokovať okrem iných aj s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

Nadchádzajúcich sedem dní bude kľúčových, budú o budúcnosti krajiny,“ vyhlásila britská premiérka v rozhovore pre televíziu Sky News. Dodala, že „nie je dohodnuté nič, kým nie je dohodnuté všetko“.

Mayová v stredu večer oznámila, že jej kabinet kolektívne podporil návrh dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Už vo štvrtok ráno sa však jej vláda dostala do najvážnejšej krízy počas jej pôsobenia vo funkcii, keď pre nesúhlas s dohodou odstúpil minister pre brexit Dominic Raab.

Počas protestov vo Francúzsku utrpelo zranenia vyše 400 ľudí

Ďalší rebelujúci poslanci z Mayovej Konzervatívnej strany otvorene hovorili o jej odvolaní s tým, že dohoda o brexite v aktuálnej podobe britským parlamentom neprejde. Nesúhlas opozičných labouristov s brexitovou zmluvou v nedeľu avizoval ich líder Jeremy Corbyn. Odmietavý postoj k nej majú aj škótski nacionalisti.

Mayová v súvislosti s touto možnosťou vyhlásila, že ak by návrh dohody o brexite parlamentom neprešiel, vláda navrhne ďalší postup. Schválenie britským parlamentom je potrebné pred tým, ako o návrhu budú hlasovať vedúci predstavitelia 28 krajín EÚ na summite 25. novembra v Bruseli.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia