Jednou vetou

Mayová je podmienečne pripravená na odklad brexitu o niekoľko mesiacov

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová na stredajšom stretnutí s hlavami štátov a vlád zvyšných 27 členských štátov EÚ konanom v rámci mimoriadneho summitu Únie v Bruseli vyjadrila pripravenosť na odklad brexitu o niekoľko mesiacov.

Podmienila to však tým, že Británia bude môcť odísť z EÚ skôr, konkrétne v okamihu, keď budú splnené podmienky pre riadený brexit. Uviedla to agentúra DPA s odvolaním sa na zdroje blízke rokovaniu.

Mayová počas približne hodinu trvajúceho stretnutia informovala jeho účastníkov aj o rozhovoroch s opozičnou Labouristickou stranou, ktorých cieľom je zabezpečiť potrebnú väčšinu v Dolnej snemovni britského parlamentu potrebnú na schválenie dohody o brexite, dosiahnutej s EÚ.

Mayová nepovedala, či opustí post premiérky, ak Británia neopustí EÚ

Podľa spomínaných zdrojov boli Mayovej vyjadrenia záväznejšie ako zvyčajne, aj keď nešli do podrobností. Po svojom vystúpení čelila britská premiérka mnohým otázkam zo strany ostatných lídrov EÚ.

Stretnutie s Mayovou sa skončilo krátko pred 20.00 h. Mimoriadny summit teraz pokračuje už bez účasti britskej premiérky.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia