Mayová na stretnutí so Si Ťin-pchingom pochválila „zlatú éru“ vzťahov

Britská premiérka Theresa Mayvoá a čínsky premiér Li Kche-čchiang sa rozprávajú počas podpisu zmlúv v Pekingu 31. januára 2018

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová na stretnutí s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom vo štvrtok pochválila "zlatú éru" v britsko-čínskych vzťahoch. Zároveň podporila sľubne sa vyvíjajúce partnerstvo medzi oboma krajinami, ktoré sa "pozerajú smerom von", za svoje hranice.

Mayovej stretnutie so Si Ťin-pchingom bolo vrcholom jej trojdňovej cesty po Číne, na ktorej sa zameriava na položenie základov pre budúcu dohodu o voľnom obchode medzi oboma štátmi.

Pravidlá Európskej únie bránia Británii uzavrieť oficiálnu dohodu o voľnom obchode s Čínou ešte pred tzv. brexitom, ale Mayová a čínsky premiér Li Kche-čchiang v stredu vydláždili cestu takejto dohode, keď predložili nový obchodný a investičný posudok.

Premiér Li ubezpečil Mayovú, že existujú „jasnejšie vyhliadky“ v ich dvojstranných vzťahoch a že rozhodnutie Británie vystúpiť z EÚ nijako vzťah ich krajín nezmení. Informovala o tom britská tlačová agentúra Press Association.

Komerčné sumy za vyše desať miliárd eur

Obaja lídri takisto podpísali komerčné zmluvy v hodnote približne deväť miliárd libier (10,2 miliardy eur) vrátane zmlúv na finančné služby v hodnote miliardy libier, ako oznámila britská vláda. Britský vývoz do Číny vzrástol od roku 2010 o vyše 60 percent a britská vláda očakáva, že Čína sa do roku 2020 stane jedným z najväčších zahraničných investorov v Británii.

Mayová sa v Číne venovala aj ďalším témam vrátane prístupu k Severnej Kórei a potreby vyjasniť medzinárodné pravidlá uplatňovania práv na intelektuálne vlastníctvo. Mayová začala cestu po Číne v centrálnom meste Wu-chan, kde žije najviac študentov na svete.

Premiérka na univerzite vo Wu-chane oznámila dohody v oblasti vzdelávania, napríklad predĺženie výmenného programu pre učiteľov matematiky, a tiež kampaň na podporu výučby angličtiny v Číne. Mayová, ktorú sprevádza veľká delegácia podnikateľov, má v piatok predniesť príhovor na podnikateľskom fóre v Šanghaji. Bude to jej posledný deň návštevy v Číne, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Lajčák pozval Pompea na zasadnutie OBSE do Bratislavy