Jednou vetou

Mayová na summite G20: Ak chce Rusko normalizáciu vzťahov, musí sa zmeniť

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová na piatkovom stretnutí s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v rámci summitu G20 v japonskej Osake povedala, že k normalizácii bilaterálnych vzťahov medzi Britániou a Ruskom nemôže dôjsť, ak Moskva neprestane s nezodpovednými a destabilizujúcimi aktivitami, ktoré ohrozujú Spojené kráľovstvo a jeho spojencov. Informovala o tom spravodajská televízia Sky News.

Mayová tiež ruskému prezidentovi odkázala, že „použitie smrtiacej nervovej látky v uliciach (britského mesta) Salisbury je súčasťou širšieho vzorca neprijateľného správania, pričom išlo o skutočne opovrhnutiahodný čin, ktorý viedol k úmrtiu britskej občianky Dawn Sturgessovej, uvádza sa vo vyhlásení úradu britskej premiérky.

Rusko, India a Čína rokovali o posilnení vzájomnej spolupráce

Mayová jasne povedala, že Spojené kráľovstvo má nevyvrátiteľné dôkazy, že za týmto útokom stálo Rusko — tie sú založené na dôkladnom vyšetrovaní a spolupráci s našimi spojencami, uvádza sa vo vyhlásení. Dodala tiež, že takéto správanie sa nesmie nikdy opakovať, pričom Británia žiada, aby boli pred spravodlivosť postavené dve osoby, ktoré sú za vlaňajší pokus o otravu bývalého ruského dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéry Julije v Salisbury zodpovedné.

Britská premiérka tiež zdôraznila, že je aj naďalej otvorená vytvoreniu iného vzťahu s Ruskom, avšak aby sa tak mohlo stať, musí si ruská vláda zvoliť „inú cestu“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia