Jednou vetou

Mayová nepovedala, či opustí post premiérky, ak Británia neopustí EÚ

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová odmietla v stredu odpovedať na otázku, či odstúpi zo svojej funkcie, ak Británia zotrvá v EÚ aj po 30. júni.

„Pracujem na tom, aby sme zabezpečili, že Spojené kráľovstvo odíde čo najkratšom čase,“ povedala britská premiérka, ktorú citoval denník Guardian.

Mayová vyjadrila ľútosť nad masakrom v Amritsare z koloniálnej éry

Britská premiérka po príchode do Bruselu, kde sa v stredu koná mimoriadny summit EÚ o odklade odchodu Británie z EÚ do 30. júna, vyslovila nádej, že Británii sa podarí opustiť Úniu pred 22. májom, čo by znamenalo, že Spojené kráľovstvo sa v dňoch 23. — 26. mája nebude musieť zúčastniť volieb do Európskeho parlamentu.

Zároveň vyjadrila nádej, že Dolná snemovňa britského parlamentu dovtedy schváli predbežnú dohodu o brexite, ktorú s Bruselom uzavrela jej vláda a parlament ju už trikrát odmietol.

Na otázku, či nie je zahanbená, že žiada EÚ o ďalší odklad, Mayová odpovedala: „Mnoho ľudí bude znechutených, že sa tento summit koná. Parlament nijakú dohodu neschválil. Rokujem však s opozíciou a pokúšam sa nájsť riešenie.“

Európski lídri v stredu na mimoriadnom summite EÚ buď zvážia žiadosť Británie o odklad brexitu do 30. júna, alebo prerokujú na poslednú chvíľu prípravy na brexit bez dohody.

Merkelová pred summitom EÚ nevylúčila dlhší odklad termínu brexitu

V prípade, že EÚ nebude súhlasiť so žiadosťou premiérky Theresy Mayovej o ďalší odklad brexitu, Británia by mala EÚ opustiť v piatok 12. apríla s tým, že pôvodný termín odchodu bol stanovený na 29. marca.

Predseda Európskej rady Donald Tusk v utorok rozposlal premiérom a prezidentom 27 krajín EÚ tradičný predsummitový list, v ktorom zopakoval svoj „alternatívny návrh“, aby bola Únia „flexibilná“ a poskytla Londýnu viac času – až jeden rok – na vyriešenie interných politických problémov, ktoré bránia prijatiu dohody o brexite.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia