Jednou vetou

Mayová nepredpokladá na summite EÚ „okamžitý prelom“ vo veci brexitu

Premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová vo štvrtok uviedla, že na summite Európskej únie neočakáva "okamžitý prelom" v záležitosti dohody o brexite. Taktiež potvrdila, že odstúpi pred parlamentnými voľbami v roku 2022.

„Neočakávam okamžitý prelom, ale dúfam, že môžeme začať čo najrýchlejšie pracovať na nevyhnutných zárukách,“ povedala po príchode do Bruselu na rokovania s ďalšími 27 lídrami EÚ v snahe nájsť spôsob, ako urobiť túto kontroverznú dohodu prijateľnou pre britský parlament.

Summit EÚ sa zameria na dlhodobý rozpočet, brexit, zahraničné vzťahy a klímu

Európski lídri trvajú na tom, že dohoda o brexite, ktorú dosiahli s Mayovou, je jediná možná a nemôže sa opätovne otvárať. Vyjadrili sa však, že sú ochotní objasniť prvky dohody a poskytnúť záruky o tom, ako sa bude napĺňať.

Spravodajská televízia Sky News informovala, že poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu budú o dohode o vystúpení Británie z Európskej únie hlasovať pravdepodobne až v januári.

Mayová prisľúbila, že odstúpi z čela strany do volieb v roku 2022

Mayová si po stredajšom hlasovaní o vyjadrení nedôvery v rámci Konzervatívnej strany iniciovanom poslancami udržala pozíciu líderky konzervatívcov a zostáva vo funkcii premiérky. Podľa agentúry AP si víťazstvo v hlasovaní zabezpečila po tom, ako poslancom na súkromnom stretnutí povedala, že nepovedie stranu do budúcich volieb.

Mayová vyvolala kritiku zákonodarcov, keď v pondelok oznámila, že odkladá parlamentné hlasovanie o dohode o brexite, keďže sa obávala, že by v Dolnej snemovni neprešla. Hlasovanie o dohode bolo pôvodne naplánované na 11. decembra.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia