Mayová nevylučuje odchod Británie z Európskej únie bez dohody

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová odmietla vo štvrtok vylúčiť možnosť, že jej krajina odíde z Európskej únie bez dohody.

Po príchode na summit EÚ v Bruseli označila za podstatné uznanie skutočnosti, že „brexit je rozhodnutím britského ľudu“. Podľa nej je nutné ho dosiahnuť, vyjadrila však nádej, že to bude na základe vyrokovanej dohody.

Mayová: Teraz je na poslancoch, čo bude ďalej s brexitom

Agentúra AP pripomína, že Británia by mala opustiť EÚ 29. marca, ak Únia neschváli odklad brexitu, o ktorý požiadala britská vláda. Európski lídri naznačili, že s ním budú súhlasiť, ak sa Mayovej podarí presadiť dohodu o brexite v britskom parlamente. Ten ju už dvakrát odmietol.

V Bruseli je aj líder britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn, ktorý rokoval s predstaviteľmi EÚ o svojom pláne na prijatie mäkšej alternatívy dohody o brexite. „Naším cieľom je nájsť dohodu, ktorá by znamenala, že sa vyhneme brexitu bez dohody a že budeme mať v budúcnosti konštruktívny vzťah s Európskou úniou, ktorá by mohla byť prerokovaná počas odkladu,“ povedal Corbyn novinárom po schôdzke s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom.

NRSR:Výbor odobril skrátené konanie v súvislosti s opatreniami v prípade brexitu

Labouristický plán ráta s colnou úniou medzi Britániou a EÚ a zahrnutím do vnútorného trhu EÚ. Mnohí britskí proeurópski konzervatívni poslanci sa tiež usilujú o podobné, „mäkšie“ riešenia týkajúce sa brexitu, pripomína agentúra DPA.

Mayová v stredu zaslala oficiálny list predsedovi Európskej rady Donaldovi Tuskovi, v ktorom vyzvala národných lídrov EÚ, aby po podporili návrh na odklad brexitu do 30. júna.

Tusk v reakcii na list z Londýna v stredu večer oznámil, že hlavy vlád a štátov sú ochotné podporiť „krátkodobé predĺženie“ brexitu, ale len vtedy, ak britský parlament schváli dohodu o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ, tak ako bola prijatá vlani v novembri na mimoriadnom summite v Bruseli, čiže bez akýchkoľvek dodatočných zmien.

Môže vás zaujímať

Johnson a Corbyn sa stretli v poslednej televíznej debate pred voľbami