Jednou vetou

Mayová: Odhodlanie čeliť terorizmu je silnejšie ako kedykoľvek predtým

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Odhodlanie Británie "odolávať" terorizmu je silnejšie ako kedykoľvek predtým, uviedla premiérka Theresa Mayová, ktorá si v nedeľu pripomenula prvé výročie útoku na Londýnskom moste, ktorý si vyžiadal životy ôsmich ľudí a takmer 50 zranených.

Vzdala hold všetkým obetiam a tým, ktorí proti tomuto útoku zasiahli. Ocenila napríklad Španiela Ignacia Echeverriu, ktorý čelil útočníkom svojím skejtbordom, ale tí ho premohli a zabili.

Podľa stanice Sky News Mayová uviedla, že národnosť obetí – z Británie, Kanady, Francúzska, Austrálie a Španielska – odráža „naše úžasné kozmopolitné hlavné mesto…a je tragickou pripomienkou toho, že hrozba terorizmu prekračuje hranice“.

Na tragickú streľbu v Liege reagovali Macron i Mayová
Útok z vlaňajšieho 3. júna spáchali traja páchatelia, ktorí najprv dodávkou zrážali ľudí na chodníku Londýnskeho mosta, potom pokračovali v jazde na Borough Market, kde na ulici, v baroch a reštauráciách nožmi útočili na ľudí. Všetkých troch páchateľov – radikálnych islamistov – polícia zastrelila.

V londýnskej Southwark Cathedral ležiacej neďaleko areálu Borough Market sa uskutoční spomienková bohoslužba, na ktorej sa okrem pozostalých po obetiach zúčastnia aj preživší tohto útoku, ako aj záchranári, zasahujúci policajti či vyšetrovatelia. Podvečer si krajina pripomenie útok minútou ticha.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia