Jednou vetou

Mayová: Odmietnutie dohody o brexite uvrhne Britániu do vážnej neistoty

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová varovala, že ak politici odmietnu dohodu o spôsobe ukončenia členstva Británie v EÚ, ktorej návrh predstavila vo štvrtok, krajina sa bude uberať "cestou hlbokej a vážnej neistoty".

Podľa vyjadrenia pre novinárov, z ktorého citovali tlačové agentúry AP a DPA, je šéfka britskej vlády „každou bunkou svojho tela“ presvedčená, že predbežná dohoda o tzv. brexite vyrokovaná so zvyškom EÚ je správna.

Trvá tiež na tom, že táto dohoda je v súlade s rozhodnutím britských voličov, ktorí v referende z roku 2016 hlasovali za vystúpenie z EÚ.

Mayová sa tak vyjadrila bez ohľadu na čoraz ostrejšiu kritiku ohľadne predstaveného návrhu. Za posledných 24 hodín v tejto súvislosti odstúpili viacerí členovia jej vlády vrátane ministra pre brexit Dominica Raaba.

Čoraz viac zákonodarcov z Mayovej Konzervatívnej strany medzitým vyzýva na vyslovenie nedôvery premiérke.
Mayová novinárom na Downing Street potvrdila, že sa neplánuje vzdať a bude vzdorovať snahám o spochybnenie svojho vodcovstva.

Väčšina Britov je teraz proti brexitu a podporuje druhé referendum o EÚ

Návrh dohody podľa premiérky zodpovedá požiadavke na „uprednostnenie Britov“ a v prípade schválenia zabezpečí ochranu pracovných miest, obchodnej a bezpečnostnej spolupráce, severoírskeho mierového procesu i otvorenej írskej hranice.

Vyrokovanie takéhoto dokumentu si vyžiadalo „ťažké a nepríjemné rozhodnutia“, dodala.

Mayovej kabinet schválil 585-stranovú predbežnú dohodu o vystúpení Británie z EÚ v stredu večer. Dohodu teraz bude analyzovať 27 členských štátov EÚ, ktorých predstavitelia sa 25. novembra stretnú na mimoriadnom summite. Následne bude o dohode hlasovať britský parlament.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia