Jednou vetou

Mayová oznámila, že bude osobne vyjednávať o brexite

Britská premiérka Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová v utorok oznámila, že odteraz bude osobne viesť rokovania Spojeného kráľovstva s Európskou úniou (EÚ) o brexite. Tie boli doteraz v kompetencii britského ministerstva pre brexit, ktoré sa zameria výlučne na prípravy týkajúce sa odchodu tejto ostrovnej krajiny z bloku, informovala agentúra Reuters.

Osobitná skupina ľudí z kancelárie Mayovej za uplynulé mesiace zohráva v rokovaniach o brexite čoraz významnejšiu úlohu. Utorkové vyhlásenie premiérky toto postúpenie zodpovednosti len potvrdilo.

„Budem viesť rokovania s Európskou úniou, pričom mojím zástupcom bude minister pre odchod Británie z Únie (Dominic Raab),“ uviedla Mayová v písomnom stanovisku.

Usvedčili muža, ktorý plánoval vraždu premiérky Mayovej

„Ministerstvo pre brexit aj naďalej zabezpečí prípravy vlády na brexit: domácu agendu týkajúcu sa príprav v prípade, že sa neuzavrie aj uzavrie dohoda s EÚ; potrebné právne predpisy a prípravy na rokovania o implementácii podrobností budúceho rámca,“ oznámila premiérka.

Ďalšie právomoci má zároveň získať jeden z Mayových najvyšších úradníkov Olly Robbins, uviedla spravodajská stanica Sky News.

Spojené kráľovstvo opustí Úniu 29. marca 2019.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie