Jednou vetou

Mayová predstavila poslancom deklaráciu o vzťahoch s EÚ, Corbyn ju skritizoval

Theresa Mayová

foto: TASR/AP

Britská premiérka Theresa Mayová predstavila vo štvrtok poslancom Dolnej komory britského parlamentu návrh deklarácie o budúcich vzťahoch medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou po brexite, ktorú budú schvaľovať lídri EÚ na nedeľňajšom summite.

Mayová pred poslancami uviedla, že návrh deklarácie položí základy budúcej dohody o voľnom obchode s EÚ a zároveň umožní Británii uzavrieť nové obchodné dohody s inými krajinami.

Ďalej podľa agentúry AP povedala, že dohoda bude chrániť pracovné miesta, britským rybárom poskytne väčšiu kontrolu, vyhne sa tvrdej hranici s Írskom a Británii umožní „hladký a riadny“ odchod z Európskej únie.

V rozhovoroch so španielskymi politikmi dala jasne najavo, že bude zachovaná suverenita britského zámorského územia Gibraltár.

Biely dom udelil šéfovi obrany mandát zasiahnuť na hraniciach s Mexikom silou

Mayová vyhlásila, že britský ľud si želá, aby sa brexit zavŕšil. Dodala, že práva občanov krajín EÚ žijúcich v Británii budú chránené, rovnako ako aj práva Britov žijúcich v štátoch Únie.

Deklaráciu budú v nedeľu schvaľovať na summite lídri členských krajín EÚ spolu s dohodou o vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie.

Deklaráciu vzápätí po premiérkinom prejave v parlamente kritizoval predseda opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn, ktorý tento dokument označil za „26-stranovú táraninu“.

„Tento prázdny dokument mohol byť napísaný už pred dvoma rokmi,“ uviedol podľa agentúry DPA Corbyn odkazujúc na rokovania, ktoré sa medzi EÚ a Londýnom začali po britskom referende ešte v roku 2016.

Corbyn ďalej uviedol, že deklarácia je zlyhaním Konzervatívnej strany a jej líderky Mayovej. EÚ neurobila nijaké ústupky a šesť podmienok, ktoré si v súvislosti brexitom dali labouristi, nebolo splnených.

Povedal tiež, že labouristi Mayovej návrh brexitu, ktorý označil za „najhorší z najhorších“, v budúcnosti nepodporia pri hlasovaní.

Advokát exmanželky Andreja Babiša podal na novinárov Seznamu trestné oznámenie

Vyjednávači EÚ a Londýna sa minulý týždeň dohodli na 585-stranovom návrhu dohody o podmienkach brexitu, ktorá má byť oficiálne schválená 25. novembra mimoriadnom summite Únie.

Sprievodná politická deklarácia stanoví základy pre ďalšiu obsiahlu dohodu upravujúcu budúce vzťahy medzi EÚ a Britániou, o ktorej sa bude rokovať počas prechodného obdobia po ukončení členstva Británie, stanovenom na 29. marca 2019.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia